W wieku 94 lat zmarła w środę w Warszawie Maria Kwaśniewska-Maleszewska, wybitna polska lekkoatletka, działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Maria Kwaśniewska-Trytkowa-Koźmińska-Maleszewska urodziła się 15 sierpnia 1913 roku w Łodzi. Ukończyła gimnazjum humanistyczne. Startowała w barwach klubów ŁKS Łódź (od 1929) i AZS AWF Warszawa (od 1938 roku). Była wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski w lekkiej atletyce, a w 1936 roku, podczas Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem (41,80 m) i tytuł miss igrzysk.
Podczas okupacji niemieckiej brała udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej było otwarte dla bezdomnych i głodujących Polaków i Żydów.
Sufrażystka sportu kobiecego w Polsce; przez 22 lata działała w komisji kobiecej Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF). Działaczka Polskiego Komitetu Olimpijskiego o najdłuższym dotąd stażu - od 1949 roku do chwili obecnej członkini wszystkich zarządów.
Założycielka Centralnego Klubu Olimpijczyka przy PKOl w 1963 roku, Polskiego Klubu Olimpijczyka w Londynie (1967) oraz klubów terenowych. Przez 12 lat prowadziła CKOl. Nagrodzona przez MKOl, jako pierwsza w Polsce, brązowym medalem Orderu Olimpijskiego (1978), a w 2000 roku srebrnym medalem. Była laureatką Nagrody Stulecia Sportu MKOl i Ecce Homo za działalność na rzecz niepełnosprawnych. W 2002 roku otrzymała Nagrodę Zasług - najwyższe wyróżnienie Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich.
W 2005 roku za wybitne zasługi dla polskiego sportu i ruchu olimpijskiego odznaczona została Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
[PAP]