Od 1 stycznia br. zmieniono przepisy IAAF dotyczące wspólnych startów kobiet i mężczyzn. Poniżej przedstawiamy interpretację PZLA, obowiązującą dla zawodów, na których można uzyskiwać klasy sportowe, minima kwalifikacyjne i dopuszczeniowe i rekordy Polski
Od 1 stycznia br. zmieniono przepisy IAAF dotyczące wspólnych startów kobiet i mężczyzn. Poniżej przedstawiamy interpretację PZLA, obowiązującą dla zawodów, na których można uzyskiwać klasy sportowe, minima kwalifikacyjne i dopuszczeniowe oraz rekordy Polski.
Przepisy IAAF
W przepisach IAAF wprowadzono zmiany w artykule 147, w którym jest mowa o wspólnych startach kobiet i mężczyzn na stadionie. Obecnie początek tego artykułu brzmi: w konkurencjach rozgrywanych całkowicie na stadionie nie należy normalnie/w zasadzie zezwalać na wspólny start kobiet i mężczyzn. Zmiana polega na dodaniu stwierdzenia, że w konkurencjach technicznych i w biegach na 5000 metrów i dłuższych może być udzielona zgoda na rozegranie konkurencji z jednoczesnym udziałem kobiet i mężczyzn, z wyjątkiem takich zawodów jak: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata i kontynentów, mityngi międzynarodowe wchodzące w skład World Athletic Tour. W zawodach niższej rangi np. w mityngach międzynarodowych lub krajowych może być wydane zezwolenie EAA lub federacji narodowej, na rozegranie konkurencji mieszanej, tj. z udziałem kobiet i mężczyzn.
Interpretacja PZLA
Wyniki uzyskane w pokazowych biegach i konkursach konkurencji technicznych ze wspólnym udziałem kobiet i mężczyzn
1. Warunkiem uznania rekordów Polski, klas sportowych oraz minimów dopuszczeniowych i kwalifikacyjnych w konkurencjach technicznych jest udział w konkursie minimum dwóch kobiet i dwóch mężczyzn.
2. Wyniki uzyskane we wspólnych biegach kobiet i mężczyzn nie stanowią podstawy do uznania osiągniętych ewentualnych rekordów Polski, klas sportowych, minimów dopuszczeniowych oraz minimów kwalifikacyjnych.
3. Wspólne biegi i konkursy nie mogą być rozgrywane podczas Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych.