Menu
1 / 0
Aktualności /

EAA radzi, jak zwiększyć zainteresowanie lekkoatletyką

W dniach 7-9 kwietnia 2006 roku w nadmorskiej miejscowości Riccione (Włochy) odbyło się seminarium zorganizowane przez EAA a poświęcone nowym możliwym działaniom nakierowanym na zwiększenie zainteresowania lekkoatletyką widzów jak i sponsorów.

W dniach 7-9 kwietnia 2006 roku w nadmorskiej miejscowości Riccione (Włochy) odbyło się seminarium zorganizowane przez EAA a poświęcone nowym możliwym działaniom nakierowanym na zwiększenie zainteresowania lekkoatletyką widzów jak i sponsorów. 

W seminarium udział wzięło 71 osób z 38 europejskich krajów. Uczestnikami seminarium były osoby sprawujące kierownicze funkcje w krajowych związkach lekkiej atletyki. Polski Związek Lekkiej Atletyki reprezentował wiceprezes ds. sportowo-technicznych, dr Janusz Krynicki, którego krótkie sprawozdanie przedstawiamy poniżej.

Głównymi tematami omawianymi przez poszczególnych prelegentów były następujące zagadnienia.

  1. Nowe możliwości rozwoju lekkiej atletyki omówił prezydent EAA, pan Hansjoerg Wirz.
  2. Skorzystanie z dodatkowych możliwości oferowanych przez organizacje rządowe na przykładzie Holandii omówiła dr Sylwia Barlag.
  3. Pan Tilo Friedman z Biura Unii Europejskiej z Niemieckiej Konfederacji Sportu podsumował możliwości wsparcia lekkiej atletyki środkami, jakimi dysponuje Unia Europejska.
  4. Zmiany na rynku komercyjnego sponsoringu i wynikające z nich konsekwencje dla europejskiej lekkiej atletyki i krajowych związków lekkoatletycznych omówił Patrick Nelly z Wielkiej Brytanii.
  5. Jean-Marc Riss z firmy ProMind Consulting skoncentrował swoja prelekcję na wykorzystaniu kanałów medialnych do tworzenia pozytywnego obrazu lekkiej atletyki.
  6. O niezbędności wolontariuszy w lekkiej atletyce i sposobie ich motywowania opowiedział Alberto Madella z Włoch.
  7. Na podstawie doświadczeń działania Federacji Lekkoatletycznej w Wielkiej Brytanii Adam Walker, zwrócił uwagę uczestników seminarium na duże możliwości wspomagania federacji lekkoatletycznych przez instytucje finansowe poprzez wzajemne tworzenie pozytywnych skojarzeń sportu i biznesu.

 

Obok prelekcji, były zorganizowane sesje robocze, podczas których uczestnicy dyskutowali nad wybranymi zagadnieniami. Zostało utworzonych sześć grup tematycznych, których zadaniem było określenie znaczenia i wpływu w przyszłości na rozwój lekkiej atletyki następujących środowisk lub czynników.

  1. Trenerzy
  2. Kobiety w lekkiej atletyce.
  3. Kluby sportowe
  4. Lekka atletyka w szkołach
  5. Atrakcyjność lekkiej atletyki dla nastolatków
  6. Inne dowolne tematy

Rezultaty dyskusji w grupach roboczych były przedstawione przez ich przedstawicieli na sesji plenarnej w niedzielę – ostatnim dniu seminarium.

Uczestnicy podkreślali dużą wagę i ważność tematów poruszanych w ramach zorganizowanego seminarium a wnioski wynikające z dyskusji oceniono, jako mające strategiczne znaczenie dla przyszłości lekkiej atletyki na naszym kontynencie.

Zorganizowanie kolejnej konferencja z tej serii przewidziane jest w ciągu najbliższych dwóch lat.

Janusz Krynicki

 

 

Powrót do listy

Więcej