Menu
1 / 0
Aktualności /

XX Bieg Niepodległości – Twoja lekcja historii

Ruszyły zapisy do XX Biegu Niepodległości. Ze względu na podwójny jubileusz Biegu impreza będzie miała w tym roku specjalną oprawę historyczną.

Ruszyły zapisy do XX Biegu Niepodległości. Ze względu na podwójny jubileusz Biegu impreza będzie miała w tym roku specjalną oprawę historyczną. 

11 listopada 2008 r. o godzinie 12.00 na Krakowskim Przedmieściu rozpocznie się już XX edycja Biegu Niepodległości. Jest to impreza nie tylko o charakterze sportowym, ale też społecznym i historycznym. Udział w Biegu dla wielu zawodników ma znaczenie symboliczne. Biegną, by zamanifestować przynależność narodową, przywiązanie do historii Polski, a szczególnie by uczcić odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 r. 

W 2008 r. ze względu na podwójny jubileusz: XX-lecie Biegu i 90. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, bieg ma szczególnie historyczny kontekst. Promocja imprezy odbędzie się pod hasłem: XX Bieg Niepodległości – Twoja lekcja historii. Przy współpracy z Radą Ekspertów (historyków, dziennikarzy i sportowców) powstała lista 20 najważniejszych wydarzeń w historii Polski niepodległej i jednocześnie Polskiej lekkiej atletyki. Wydarzenia te opisane w formie krótkich lekcji będą publikowane na stronie internetowej Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (http://www.wosir.waw.pl/) oraz przez patronów medialnych imprezy. Dodatkowo na mecie Biegu wszyscy zawodnicy otrzymają specjalną jubileuszową publikację zawierającą wszystkie 20 lekcji.

Legia i AZS na trasie 
W  nawiązaniu do historycznej roli Biegu w 2008 r. jego oficjalnymi uczestnikami stały się: Akademicki Związek Sportowy i Legia Warszawa. Blisko 100-letnia tradycja istnienia obu tych organizacji sportowych powoduje, że udział ich przedstawicieli w imprezie będzie miał wymiar symboliczny. Zarówno piłkarze pierwszej drużyny Legii jak i blisko 200 zawodników AZS pobiegnie z flagami klubowymi i wizualizacją nawiązującą do historii swojego istnienia w niepodległej Polsce. 

To jeden z niewielu takich biegów, gdzie obok siebie startują profesjonalni sportowcy, amatorzy joggingu, politycy, artyści, dziennikarze i wszyscy, którzy w debatach społecznych często występują po dwóch różnych stronach. Bieg Niepodległości jednoczy wokół idei wolnej Polski. Podczas tych zawodów sportowa rywalizacja staje się wyłącznie punktem odniesienia dla wyższego celu, jakim jest budowanie poczucia wspólnoty narodowej.  Wszyscy zawodnicy otrzymują koszulki z logo Biegu i biało-czerwoną opaską na ramieniu. Dodatkowo wielu z nich biegnie z flagami narodowymi i symbolami Polskości.

Historyczna trasa
Trasa Biegu Niepodległości prowadzi już tradycyjnie Traktem Królewskim. Start jest umiejscowiony na Krakowskim Przedmieściu – przy pomniku Kopernika. Zawodnicy biegną ulicami: Nowy Świat, Belwederska, Sobieskiego, al. Wilanowska, ul. Przyczółkowa, aż do parku przez Zamkiem w Wilanowie. Jest to dystans 10 km (z certyfikatem trasy), który najlepsi zawodnicy pokonają w około pół godziny. 

XX Bieg Niepodległości to spotkanie tradycji z nowoczesnością. Czas każdego z zawodników będzie mierzony za pomocą elektronicznych chipów, a po przekroczeniu linii mety będzie wyświetlany na specjalnym ekranie. Dodatkowo dla osób, które chcą wziąć udział w imprezie, ale nie czują się na siłach, by przebiec 10 km, organizatorzy przygotowali trasę 1 mili (1,6 km) Nordic Walking. Ten nowoczesny spacer rozpocznie się u zbiegu al. Wilanowskiej i ul. Sobieskiego.    

Zapisy
20 października ruszyły zapisy dla wszystkich zainteresowanych startem w XX Biegu Niepodległości. Przygotowanych zostało 5000 pakietów startowych. Po osiągnięciu tej liczby, lista rejestracyjna zostanie zamknięta. W biegu mogą uczestniczyć zawodnicy urodzeni nie później niż w 1994 roku. 

Srebrne sygnety
Symbolika Biegu przekłada się również na nagrody, przeznaczone dla jego zwycięzców i szczęśliwców, którzy na metę wbiegną w kolejności odzwierciedlającej jubileuszowe liczby. Srebrny sygnet z orłem otrzymują osoby zajmujące pierwsze miejsca (kobieta i mężczyzna) oraz 90, 1918 i 2008 osoba na mecie. Dodatkowo atrakcyjne nagrody rzeczowe dla zwycięzców Biegu zapewnia sponsor główny imprezy Samsung. 

Na mecie wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Bieg otrzymają pamiątkowe medale, dyplomy, napoje i posiłek regeneracyjny. Dodatkową atrakcją dla uczestników Biegu i wszystkich warszawiaków, którzy przybędą do Wilanowa będzie program artystyczny, nawiązujący do historii Polski oraz kiermasz książki historycznej. Muzeum Niepodległości wystawi ekspozycję zdjęć, nawiązujących do jubileuszu 90-lecia wolnej Polski.  

Honorowy patronat nad XX Biegiem Niepodległości objęła prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dodatkowe informacje:
www.wosir.waw.pl



 

Powrót do listy

Więcej