We wtorek, 2 grudnia, odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników 39. edycji rankingu „Złotych Kolców” podsumowującego dokonania naszych najlepszych lekkoatletów w 2008 r. Korzystając z uprzejmości redakcji „Sport-u”, prowadzącego
We wtorek, 2 grudnia, odbędzie się oficjalne ogłoszenie wyników 39. edycji rankingu „Złotych Kolców” podsumowującego dokonania naszych najlepszych lekkoatletów w 2008 r. Korzystając z uprzejmości redakcji „Sport-u”, prowadzącego ranking, przybliżamy jego historię i obowiązujący regulamin.
- Inicjatywa „Sport-u”... – była nie tylko atrakcyjna, ale także bardzo korzystna. Zwiększyła ona bowiem i zaostrzyła rywalizację pomiędzy zawodnikami w osiąganiu coraz lepszych wyników, coraz wyższego poziomu. Wobec tego, że i my dążymy do tych samych celów, Złote Kolce wyszły nam naprzeciw i okazały się bardzo pomocne... – tak skomentował wyniki pierwszej edycji rankingu ówczesny sekretarz generalny PZLA – Maciej Wawrzykowski.
Złote Kolce zostały zainicjowane w 1970 roku przez ówczesnego redaktora dziennika „Sport” – Andrzeja Gowarzewskiego. Stworzone przez niego zasady punktowania przez ponad 30 lat były poddawane drobnym korektom. Premie były przyznawane zawodnikom za najlepsze starty w najważniejszych imprezach międzynarodowych oraz krajowych. Dodatkowe punkty można było uzyskać za wyniki mieszczące się w światowej czołówce. Rekordy Polski, Europy i świata, miejsca w tabelach światowych, to wszystko przybliżało do zdobycia głównego trofeum.
Ząb czasu odcisnął jednak swoje piętno na pierwotnie przyjętej punktacji. Rozwój poszczególnych konkurencji oraz zmiany w światowej lekkiej atletyce spowodowały konieczność weryfikacji dotychczasowego regulaminu. Podjęli się jej redaktor Tadeusz Radłowski, a następnie Monika Kania.
Dezaktualizacja zasad z lat 70-tych skutkowała koniecznością stworzenia zupełnie czegoś nowego. W 2007 roku po wielu konsultacjach ze środowiskiem w redakcji „Sportu”, z udziałem red. naczelnego Andrzeja Grygierczyka oraz red. Włodzimierza Sowińskiego, podjęto decyzję o zmianach.
Nowy regulamin w pełni uwzględnia postulaty środowiska a w szczególności najbardziej zainteresowanych - zawodników. Stworzone zasady punktowania obejmują najważniejsze światowe imprezy oraz krajowe mistrzostwa. Premiowane są również starty w mityngach Golden League oraz ustanawiane rekordy światowe i krajowe.
W challenge’u brane są pod uwagę starty w hali oraz na otwartym stadionie. Największą liczbę punktów – 900 można uzyskać za złoty medal olimpijski. Mistrzostwa świata to 500 punktów, natomiast za mistrzostwo starego kontynentu można otrzymać 300 oczek. W hali lekkoatleci zyskują nieco mniejsze bonusy, bo halowy mistrz świata otrzymuje 200 punktów.
Monika Kania „Sport”