Menu
1 / 0
Aktualności /

Europejski Kongres Lekkoatletyczny

Po raz drugi w historii European Athletics ponad 400 działaczy i zawodników ze wszystkich stowarzyszonych krajów Starego Kontynentu weźmie udział w Europejskim Kongresie Lekkoatletycznym. W Budapeszcie poruszane będą też inne ważne kwestie organizacyjne.

Po raz drugi w historii European Athletics ponad 400 działaczy i zawodników ze wszystkich stowarzyszonych krajów Starego Kontynentu weźmie udział w Europejskim Kongresie Lekkoatletycznym. Oprócz kwestii kalendarza na sezon 2010, w Budapeszcie poruszane będą też inne ważne kwestie organizacyjne.

Polski Związek Lekkiej Atletyki w stolicy Węgier reprezentują: prezes Jerzy Skucha, wiceprezes Sebastian Chmara oraz dyrektor sportowy Piotr Haczek. Do Budapesztu wybrał się też wiceprezes Związku, Krzysztof Wolsztyński, który w przyszłym roku będzie organizował w Bydgoszczy kilka dużych lekkoatletycznych imprez: mistrzostwa świata w biegach przełajowych, Europejski Festiwal Lekkoatletyczny i młodzieżowy mecz Polska – Niemcy.

Na sobotę zaplanowano spotkanie organizatorów mityngów jednodniowych. – To zebranie robocze, podczas którego omawiane są sprawy organizacyjne, finansowe, regulaminowe dotyczące mityngów – wyjaśnia prezes Skucha. – Na razie trzeba zaznaczyć, że jesteśmy w tym gronie wysoko notowani, bo wśród trzynastu zawodów rangi Premium znalazły się aż trzy polskie: Kusy, Festiwal w Bydgoszczy i Pedro’s.

Najbadziej istotny moment Kongresu to piątkowe posiedzenie Konferencji Kalendarzowej. – Jeśli chodzi o nas, wszystko jest już jasne. Czekamy tylko na oficjalne zatwierdzenie terminów dwóch meczów z Niemcami, które będziemy organizować: juniorskiego i młodzieżowego – zdradza Jerzy Skucha. A w sobotę wieczorem w Budapeszcie wielka gala, podczas której zostaną wręczone nagrody dla najlepszych lekkoatletów Starego Kontynentu w sezonie 2009.

Władze PZLA nie zasypiają gruszek w popiele i po sukcesie w Berlinie chcą ściągnąć do Polski dużą imprezę lekkoatletyczną. Nie mamy co prawda stadionu, który mógłby stać się areną takich zawodów, ale jest już wielofunkcyjna hala w Łodzi, niemal gotowa na przyjęcie lekkoatletów (będzie wyposażona w rozkładaną bieżnię). – Wkrótce zgłosimy do EA wniosek o przyznanie nam organizacji Halowych Mistrzostw Europy w 2015 roku. Można by było pokusić się o takie zawody już wcześniej, ale do 2013 roku włącznie HME są już zarezerwowane (2011 Paryż, 2013 Goeteborg) – mówi prezes Skucha.

Jednym z punktów programu Kongresu w Budapeszcie jest też spotkanie Komisji Zawodniczej. W jej skład wchodzi m.in. Monika Pyrek. – Będziemy się zajmować różnymi kwestiami – mówi dwukrotna wicemistrzyni świata w skoku o tyczce. – Mam nadzieję, że dowiemy się czegoś więcej o zasadach, które mają obowiązywać w Diamentowej Lidze.

O decyzjach, które zapadną w Budapeszcie będziemy informować na naszej stronie.

rb

Powrót do listy

Więcej