Podczas Konferencji Trenerów, która odbyła się w 6-8 listopada w Spale, zapadły decyzje dotyczące systemu szkolenia w sezonie 2010. Ustalono listę wiodących trenerów w konkurencjach oraz zaproponowano wskaźniki na najważniejsze imprezy międzynarodowe.
Podczas Konferencji Trenerów, która odbyła się w dniach 6-8 listopada w Spale, zapadły wstępne decyzje dotyczące systemu szkolenia lekkoatletów w sezonie 2010. Ustalono m.in. listę wiodących trenerów w danych konkurencjach oraz zaproponowano wskaźniki na najważniejsze imprezy międzynarodowe.
W spotkaniu wzięli udział wszyscy trenerzy zaproszeni przez PZLA. O tym, jakie decyzje zapadły w Spale i o wstępnych założeniach szkoleniowych na najbliższy okres opowiada dyrektor sportowy Związku, Piotr Haczek:
Ustaliliśmy nazwiska trenerów wiodących w poszczególnych konkurencjach, listę opublikujemy w najbliższym czasie. Zebraliśmy dokumenty dotyczące organizacji szkolenia w przyszłym roku, zaczynamy więc planowanie obozów przygotowawczych.
Dla odpowiednich zawodników zapewnione będzie szkolenie na odpowiednim poziomie. Medaliści igrzysk olimpijskich w Pekinie i mistrzostw świata w Berlinie będą zakwalifikowani do tzw. „Klubu Polska Londyn 2012“. Ich ścieżka przygotowań będzie się zasadniczo różniła od pozostałych zawodników. Ich trenerzy będą mogli zaplanować szkolenie, następnie taki program będzie analizowany przez PZLA i wreszcie oddany do akceptacji Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodatkowo finaliści igrzysk w Pekinie i MŚ w Berlinie, czyli ci, którzy zajęli miejsca 4-8 mają możliwość indywidualnej ścieżki szkolenia na bardzo dobrych warunkach.
Tomasz Majewski jako medalista IO i MŚ może liczyć na indywidualny tok przygotowań do sezonu 2010 (fot. Tomasz Kasjaniuk)
Koncepcja szkolenia młodzieży będzie się różniła od tej, która funkcjonowała w poprzednich latach. Z racji tego, że nie ma docelowej imprezy młodzieżowej w sezonie 2010, podzielimy szkolenie w tej kategorii na juniorsko-młodzieżowe i seniorsko-młodzieżowe. Zawodnicy z rocznika 1988, którzy nie mają już szans na występ w MME w 2011 roku zostaną zakwalifikowani do szkolenia z seniorami, natomiast młodsi będą mogli jeszcze skorzystać ze ścieżki juniorskiej. Stricte młodzieżowe grupy to będą tylko nikłe przypadki. Do końca tego tygodnia na stronie internetowej PZLA powinniśmy zamieścić skład grup szkoleniowych. Wykaz zgrupowań przedstawimy w późniejszym terminie.
W kwestiach trenerskich nie ma wielkich zmian. Pojawiło się w sprincie kobiet nazwisko Jacka Lewandowskiego, który jest na co dzień trenerem Mariki Popowicz. Paweł Jesień przejmuje grupę 400 m, 400 m pł i 4x400 m kobiet. Na zgrupowania będą przyjeżdżali trenerzy współpracujący, wskazani przez trenerów głównych. Rezygnujemy natomiast z wyjazdów „jeden na jeden“, szczególnie w szkoleniu młodzieżowym i kadry seniorów. Nie dotyczy to oczywiście „Klubu Polska Londyn 2012“ i finalistów IO i MŚ. Tam jest możliwość indywidualnej ścieżki. Przedstawiliśmy też propozycje wskaźników na imprezy mistrzowskie w 2010 roku. Teraz zbieramy opinie i uwagi trenerów na ten temat.
Dyskutowaliśmy też nad sprawami opieki medycznej, którą zawodnikom zapewnia PZLA. Koordynatorem w tej kwestii będzie doktor Marek Prorok. Trwają konsultacje dotyczące spraw związanych z fizjoterapeutami. Chcemy zapewnić obecność lekarzy na możliwie największej liczbie zgrupowań. Natomiast tam, gdzie zgrupowanie będzie zbyt małe, zapewnimy obecność fizjoterapeuty po specjalnym szkoleniu. Będzie to kurs pierwszej pomocy przedlekarskiej.
Wysłuchał Rafał Bała