Poniżej przedstawiamy dorobek dziejszych mistrzów Polski w biegach przełajowych.
Poniżej przedstawiamy dorobek dziejszych mistrzów Polski w biegach przełajowych.
Katarzyna Broniatowska (90, KS AZS AWF Kraków) po raz pierwszy została indywidualną mistrzynią Polski seniorek w biegach przełajowych. Przed rokiem uległa Wioletcie Frankiewicz, koleżance klubowej, zdobywając srebrny medal. W Zamościu razem z Matyldą Szlęzak obroniły złoty medal w klasyfikacji klubowej. Krakowianki zajęły dwa pierwsze miejsca na krótszym dystansie, podobnie jak zawodniczki LKS Vectra-DGS Włocławek, Katarzyna Kowalska i Iwona Lewandowska, w biegu na 8 km. O triumfie AZS AWF Kraków zadecydowała 4 lokata Adrianny Palki, która w 2010 r. była piąta i nie punktowała dla drużyny. Katarzyna Broniatowska ma w swym dorobku złote medale w biegach przełajowych w kategorii juniorek z 2009 r. (w 2008 r. była trzecia) i z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży z 2007 r. (w 2006 r. zdobyła srebro za Moniką Flis).
Katarzyna Kowalska (powyżej w awatarze) (85, LKS Vectra-DGS Włocławek) sięgnęła już po swój czwarty tytuł z rzędu w mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. W 2007 r. w Bydgoszczy była druga, o 5 s za Justyną Bąk, której zrewanżowała się w 2010 r. również w Bydgoszczy. W kategorii młodzieżowej Katarzyna Kowalska zdobyła złoty medal w 2007 r. i srebrny - rok wcześniej (za Martą Wojtkuńską). Jako juniorka była druga (2004) wyprzedzona przez Aleksandrę Jawor. W 2007 r. zdobyła brązowy medal w kategorii młodzieżowej podczas mistrzostw Europy w biegach przełajowych.
W dorobku Katarzyny Kowalskiej znajdują się obecnie cztery złote medale, czyli tyle, ile zdobyły: Krystyna Nowakowska, Celina Magala-Sokołowska, Irena Czuta-Pakosz, Danuta Sobieska-Wierzbowska, Wanda Panfil i Halina Gabor. Wyprzedza je Bronisława Doborzyńska-Ludwichowska -7-krotna triumfatorka i Justyna Bąk - z 6 złotymi medalami.
Tomasz Szymkowiak (83, LUKS Orkan Września) po raz pierwszy stanął na podium mistrzostw seniorów w biegach przełajowych. W 2007 r. i w 2009 r. plasował się na 7 pozycji, a przed rokiem był piąty. Przed 9 laty jako junior zdobył brąz (za Radosławem Popławskim i Grzegorzem Dorszyńskim).
Tomasz Szymkowiak podczas DME 2010 w Bergen (fot. rb)
Marcin Chabowski (86, WKS Flota Gdynia) w pięciu ostatnich mistrzostwach zdobył cztery złote medale. Jedynie w 2009 r. nie ukończył biegu. Wcześniej stawał na najwyższym stopniu podium we wszystkich kategoriach wiekowych: w młodzieżowcach w 2008 r., jako junior w latach 2004-2005 i w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w 2003 r., a rok wcześniej w OOM zdobył brąz (za Tomaszem Pakulskim i Łukaszem Parszczyńskim).
Marcin Chabowski zdobył swój czwarty tytuł mistrza Polski w kategorii seniorów. 6-krotnie triumfował Zdzisław Krzyszkowiak, po 5 razy wygrywali: Stanisław Ożóg, Rafał Wójcik, Henryk Piotrowski i Edward Łęgowski, a 4-krotnie: Leszek Bebło, Artur Osman, Marian Jochman, Józef Noji i Henryk Szordykowski
Paulina Mikiewicz (92, KS Podlasie Białystok) wygrała bieg juniorek, podobnie jak przed rokiem wyprzedzając Sarę Marmon. W 2009 r. w kategorii juniorek młodszych uległa jedynie Aleksandrze Chałubek, a w 2008 r. zajęła 8 miejsce.
Paula Kopciewska (92, KS Podlasie Białystok) przed rokiem uległa tylko Aleksandrze Gierat. Rok wcześniej w OOM sięgnęła po brązowy medal.
Bartosz Kowalczyk (92, PLKS Gwda Piła) zdobył drugi złoty medal w biegach przełajowych w swej karierze. Przed dwoma lat triumfował w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, startując wówczas na dłuższym z dystansów.
Szymon Kulka (93, ULKS Lipinki) już w pierwszym roku juniora okazał sie lepszy od starszych kolegów. W OOM zdobył złoto w 2010 r. (również przed Łukaszem Zawadzkim, drugim w Zamościu) i brąz w 2009 r. (zwyciężył Bartosz Kowalczyk).
Klasyfikacja drużynowa
Seniorki
1. KS AZS AWF Kraków (7 pkt)
Katarzyna Broniatowska, Matylda Szlęzak, Adrianna Palka
2. LKS Vectra-DGS Włocławek (12)
Katarzyna Kowalska, Iwona Lewandowska, Agnieszka Zrada
3. MKS-MOS Płomień Sosnowiec (27)
Urszula Nęcka, Sandra Michalak, Natalia Jarawka
Seniorzy
1. UKS Ekonomik-Maratończyk Lębork (33 pkt)
Michał Breszka, Piotr Mielewczyk, Piotr Pobłocki
2. ULKS Talex Borzytuchom (40)
Tadeusz Zblewski, Łukasz Wirkus, Dariusz Guzowski
3. KS Agros Zamość (41)
Dawid Nowogrodzki, Marcin Nagórek, Mateusz Stefaniec
Juniorzy - kluby
1. KS Podlasie Białystok (38 pkt)
2. MKS Żak Biała Podlaska (36)
3. AZS Poznań (28)
Juniorzy – województwa
1. Wielkopolskie (96 pkt)
2. Pomorskie (87)
3. Dolnośląskie (86)
Medale w kategorii drużynowej zdobyli dwaj najstarsi uczestnicy mistrzostw, złoty – 46-letni Piotr Pobłocki i srebrny – 42-letni Dariusz Guzowski.
jr