W dniu 19 października br. pożegnaliśmy Ś.P. Michała Krynickiego, wieloletniego członka Centralnego Kolegium Sędziów, sędziego międzynarodowego chodu sportowego.
W dniu 19 października br. pożegnaliśmy Ś.P. Michała Krynickiego, wieloletniego członka Centralnego Kolegium Sędziów, sędziego międzynarodowego chodu sportowego.
W mszy świętej, odprawionej w kościele Św. Marcina przy ul. Piwnej w Warszawie, której przewodniczył Biskup Bronisław Dembowski oprócz najbliższej Rodziny uczestniczyli: Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką, JM rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przewodniczący KRRiT Jan Dworak, profesorowie i studenci UKSW oraz liczna grupa sędziów i działaczy lekkoatletycznych z Warszawy, z prezesem Związku dr. Jerzym Skuchą oraz przedstawiciele sędziów z Wrocławia i Brzegu Dolnego.
Po mszy świętej krótkie pożegnania wygłosili:
- JM rektor UKSW ks. prof. dr hab. Henryk Skorowski,
- prodziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW, Szkoła Nauk Ścisłych - prof. UKSW dr hab. Marian Turzański,
- pierwszy dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego prof. dr hab. Marek Kowalski
- członek Centralnego Kolegium Sędziów PZLA Tadeusz Majsterkiewicz
- Prezydent RP Bronisław Komorowski,
- Żona Teresa.
W pożegnaniach przedstawiciele UKSW, poza krótkim przedstawieniem dorobku i osiągnięć naukowych, zasług dla rozwoju Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW, podkreślili niezwykłą osobowość i pracowitość Ś.P. Michała Krynickiego, Jego zaangażowanie w rozwiązywanie problemów Uczelni i kierowanego Wydziału oraz niezwykły dar przekazywania studentom wiedzy i konsekwencji w przestrzeganiu etycznych zasad jej egzekwowania.
W wygłoszonym, w imieniu Centralnego Kolegium Sędziów PZLA, Warszawsko-Mazowieckiego Wojewódzkiego Kolegium Sędziów oraz wszystkich polskich sędziów lekkoatletycznych, pożegnaniu podkreślone zostały: wybitna znajomość przepisów i obiektywizm Ś.P. Michała w podejmowaniu decyzji, Jego zawsze przyjazny stosunek do zawodników i działaczy, którym służył radą i pomocą, niezwykły szacunek w całym środowisku królowej sportu. Podkreślono także uznanie, jakim cieszył się w środowisku międzynarodowym, czego wyrazem było uzyskanie klasy sędziego międzynarodowego w chodzie sportowym i wielokrotne powoływanie do sędziowania tej konkurencji na wielu imprezach rangi europejskiej oraz na zawodach Pucharu Świata. Lekkoatletyka polska, której Ś.P. Michał służył przez większość swojego życia, od 16. roku jako sędzia, od kilkunastu lat jako członek Centralnego Kolegium Sędziów PZLA oraz redaktor Biuletynu CKS, poniosła niepowetowaną stratę po Jego odejściu. Ś.P. Michał pozostanie w naszej pamięci jako wzór pracowitości i życzliwości dla innych, jako Kolega i człowiek wyjątkowo skromny i szlachetny, oddany lekkoatletyce.
Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił długoletnią znajomość ze Ś.P. Michałem i z Jego małżonką, z którymi w latach 70. wspólnie przemierzali szlaki górskie. Stwierdził także, że przyjaźń między rodzinami kontynuowana jest przez młodsze pokolenie.
Żona Teresa dziękując wszystkim przybyłym za towarzyszenie w ostatniej drodze Męża podziękowała losowi za wspólne, przeżyte 34 lata Małżeństwa, podkreślając jednocześnie Jego optymizm w chorobie i wyjątkową troskliwość o dom i Rodzinę.
Msza pogrzebowa w kościele Św. Marcina
Po mszy świętej ciało zostało przewiezione i złożone w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim.