W roku 2012 najważniejszą sportową imprezą będą bezsprzecznie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jakie inne wydarzenia mogą przyciągnąć uwagę kibiców lekkoatletycznych? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po stadionach (i halach) świata.
W roku 2012 najważniejszą sportową imprezą będą bezsprzecznie Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Jakie inne wydarzenia mogą przyciągnąć uwagę kibiców lekkoatletycznych? Zapraszamy do krótkiego przewodnika po stadionach (i halach) świata.
STYCZEŃ – LUTY
Gdy opadną już emocje związane z halowymi mistrzostwami Polski juniorów i juniorów młodszych (Spała – 26-29 stycznia). Kilka dni później w Nowym Jorku - 105. Millrose Games. 5 lutego nasze drużyny klubowe zaprezentują się w Hiszpanii podczas klubowego pucharu Europy w biegach przełajowych. Polskich kibiców z pewnością zainteresuje tegoroczna edycja Pedro’s Cup – 8 lutego w hali Łuczniczka rywalizować będą najlepsi kulomioci oraz skoczkinie i skoczkowie o tyczce. Kulminacyjnym punktem na krajowym podwórku będą 56. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów, które tradycyjnie ugości Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Spale. Przez cały ten okres zawodnicy będą mogli zdobywać minima na halowe mistrzostwa świata w Stambule.
MARZEC
Od 9 do 11 marca stolicą światowej lekkoatletyki będzie turecki Stambuł. W zupełnie nowej hali – zbudowanej w europejskiej części miasta specjalnie na mistrzostwa świata – o medale rywalizować będą najlepsi zawodnicy na świecie. Co prawda szereg znanych zawodników już zapowiedziało, że z występu w Stambule zrezygnuje, jednak i tak możemy być pewni wielu emocji i wartościowych wyników.
W czasie trwania stambulskich zawodów Polacy rywalizować będą w Bydgoszczy podczas 84. Mistrzostw Polski Seniorów w Biegach Przełajowych.
Tydzień po stambulskim czempionacie zabytkowy Bar, na urokliwym wybrzeżu Czarnogóry, ugości miotaczy z całego kontynentu podczas kolejnej edycji zimowego pucharu Europy w rzutach lekkoatletycznych.
24 marca chód na 50 kilometrów w Dudincach – niewielkim miasteczku na południu Słowacji – ponownie będzie miał rangę mistrzostw Polski. Czy w zawodach wystąpi Grzegorz Sudoł, który nie ma jeszcze kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie w Londynie? Tego samego dnia wielu młodych lekkoatletów rywalizować będzie w mistrzostwach Polski juniorów i juniorów młodszych w biegach przełajowych, a dzień później na ulicach Warszawy - kobiece mistrzostwa kraju w półmaratonie.
KWIECIEŃ
Weterani o medale halowych mistrzostw świata powalczą od 3 do 8 kwietnia w Finlandii. Po 22 latach do Polski powracają akademickie mistrzostwa świata w biegach przełajowych. Po imprezie przeprowadzonej w 1990 roku w Poznaniu teraz pora na Łódź, która studentów z całego świata ugości 14 kwietnia. Dzień później uwagę kibiców przyciągnie z pewnością tradycyjny maraton w Dębnie – w tym roku w jego ramach przeprowadzone będą 82. Mistrzostwa Polski Mężczyzn w Maratonie. W drugiej połowie miesiąca m.in. młodzieżowe mistrzostwa Polski w Zaniemyślu (chód na 20 km) oraz mistrzostwa Polski seniorów w biegu na 10 000 metrów w Mikołowie (obie imprezy 21 kwietnia). We Włoszech rywalizować będą najlepsi ultra maratończycy podczas mistrzostw Europy i świata w biegu na 100 kilometrów. W ostatnich dniach kwietnia powoli zaczną się budzić do życia – po zimowym letargu – także polskie stadiony podczas pierwszych mityngów otwarcia sezonu.
MAJ
Jak poradzą sobie nasi chodziarze 12 i 13 maja podczas pucharu świata? Zawody po 4 latach wracają do Rosji i odbędą się w Sarańsku (w 2008 gospodarzem były Czeboksary). Rosjanie, którzy dominują w światowym chodzie i regularnie zdobywają medale najważniejszych imprez, w różnych kategoriach wiekowych, na pewno tanio skóry nie sprzedadzą. Podczas gdy w Rosji o medale walczyć będą chodziarze, na stadionie w Łodzi odbędą się mistrzostwa Polski AZS. W piątek 11 maja w stolicy Kataru Ad-Dausze rozpoczną się zmagania w Diamentowej Lidze IAAF.
20 maja juniorzy z całej Polski spotkają się na I rzucie ligi juniorów. Jak wypadną ubiegłoroczni zwycięzcy z Podlasia Białystok?
Pod koniec miesiąca – 26 maja – w Gdańsku jubileuszowy 40. Memoriał Józefa Żylewicza będzie pierwszym z dużych krajowych mityngów w sezonie 2012. Dzień później na ulicach Bielska-Białej zadebiutują kobiece mistrzostwa Polski w biegu na 10 kilometrów. Kto zostanie pierwszą w historii mistrzynią kraju na tym dystansie? W tym samym czasie ponad 100 kilometrów na północ jubileusz 20-lecia świętować będą okolicznościowym mityngiem sportowcy MOS-u Sosnowiec.
CZERWIEC
Czerwiec zaczniemy zdecydowanie mocnym mityngowym uderzeniem. 2 czerwca w Bydgoszczy 12. Europejski Festiwal Lekkoatletyczny. Wielkie gwiazdy polskiej i zagranicznej lekkoatletyki z pewnością stworzą widowisko, które ucieszy oko każdego kibica. Jakie rekordy padną na ślicznym obiekcie Zawiszy?
2 i 3 czerwca na bieżnię wyjdą też młodzi zawodnicy, aby w eliminacjach strefowych do OOM (finał w lipcu w Krakowie) zaprezentować swoje umiejętności i uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Niewielką imprezą, ale rokrocznie gromadzącą na starcie spore grono zawodników, będzie rozegrany 3 czerwca w Bilbao puchar Europy w biegu na 10 000 metrów.
Mityngi, mityngi, mityngi. Przed mistrzostwami Polski o minima na główną krajową imprezę oraz na zbliżające się wielkimi krokami mistrzostwa Europy będzie można powalczyć na 8. Mityngu „O Różę Kutna” (6 czerwca), zawodach z okazji Dni Sosnowca (6 czerwca), 12. Memoriale Guta w Siedlcach (6 czerwca), 7. Opolskim Festiwalu Skoków (9 czerwca) , Memoriał Listosa we Wrocławiu (9 czerwca), 15. Memoriale Janusza Sidły o Grand Prix Sopotu (9 czerwca) i 4. Memoriale Gwiazd Małopolskiej Lekkoatletyki w Krakowie (9 czerwca).
Stolicą polskiej lekkoatletyki od 15 do 17 czerwca z pewnością będzie Bielsko-Biała. Mistrzostwa Polski seniorów odbędą się w najwcześniejszym w historii ich rozgrywania terminie. Kameralny stadion w Wapienicy przywita grono najlepszych już trzeci raz w historii. Jak poradzą sobie czołowi zawodnicy, czy mistrzowie z 2011 obronią tytuły, czy padną rekordy Polski i mistrzostw? Na pewno możemy być pewni wzorowej organizacji i wielu emocjonujących rywalizacji na bieżni, skoczniach i rzutniach. Zawodnicy powalczą nie tylko o medale ale i kwalifikacje olimpijskie oraz minima na mistrzostwa Europy. Razem z mistrzostwami odbędą się mistrzostwa Polski w chodzie sportowym na 20 kilometrów.
Po seniorach przyjdzie pora na juniorów – Białystok ponownie zaprasza polską czołówkę w tej kategorii wiekowej (poprzednio zawody tej rangi odbyły się tutaj w 2010), a w gronie tym z pewnością będzie silna reprezentacja gospodarzy.
Swoistym finałem pierwszej części sezonu będą 21. Mistrzostwa Europy – pierwszy raz w roku olimpijskim i pierwszy raz w ograniczonym programie. Dziś te zawody są wielką niewiadomą – będą musiały telewizyjnie konkurować z UEFA EURO 2012, wielu zawodników już zapowiedziało, że w Helsinkach nie wystartuje. Mistrzostwa może uratować fakt, że ich gospodarzem będzie Finlandia – kraj rozkochany w lekkoatletyce. Co ciekawe organizatorzy przygotowali specjalny pakiet biletów na konkursy rzutu oszczepem, który jest zdecydowanie konkurencją numer 1 w tym skandynawskim kraju…
LIPIEC
7 lipca w Turcji spotkają się biegacze górscy na mistrzostwach Europy w tej konkurencji. Czy po sukcesie naszych juniorów we wrześniu w 2011 w stolicy Albanii Tiranie możemy oczekiwać dobrej postawy młodych specjalistów od tej trudnej konkurencji?
Z Moncton wróciliśmy bez medalu – pierwszy raz w historii na juniorskich mistrzostwach świata żaden Polak nie stanął na podium. Na poprawę wyniku liczymy od 10 do 15 lipca na olimpijskim obiekcie w Barcelonie. Czy do złota igrzysk olimpijskich młodzieży i mistrzostw Europy juniorów kolejny krążek do swojej kolekcji dołoży kulomiot Krzysztof Brzozowski? Rywalizacja Polaka z niezwykle utalentowanym Jacko Gillem z Nowej Zelandii może być jednym z ciekawszych punktów programu imprezy.
20-22 lipca: w Krakowie finał rywalizacji lekkoatletycznej podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Wyjątkowo późno, w drugiej połowie lipca (21 lipca 2012), na stadionie w Szczecinie 58. Międzynarodowy Memoriał Janusza Kusocińskiego. W 2011 mityng znalazł się na 30 miejscu na świecie – czy wyniki, które padną w stolicy Zachodniego Pomorza w lipcu 2012 pozwolą na lepsze miejsce w światowym rankingu na koniec sezonu?
SIERPIEŃ
Kulminacja nie tylko sezonu ale także ostatniego czterolecia czeka nas od 3 do 12 sierpnia. Oczy całego sportowego świata skierują się wówczas na Londyn, gdzie o medale rywalizować będą lekkoatleci, w tym oczywiście Polacy. Szanse medalowe są i trzeba trzymać kciuki, aby nasi zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Wiadomo jednak, że igrzyska rządzą się swoimi prawami. Miejmy nadzieję, że będziemy świadkami wielu miłych dla nas niespodzianek…
Gdy w Londynie zacznie się rywalizacja o medale, 4 sierpnia w Gdańsku panowie powalczą o medale 3. Mistrzostw Polski Mężczyzn w Biegu na 10 kilometrów, a gdy igrzyska będą zbliżać się ku końcowi, 11 sierpnia (w Londynie wówczas m.in. finał rzutu oszczepem mężczyzn oraz sztafet 4 x 100 metrów) na sopockim molo - kolejna odsłona Tyczki na Molo.
Kiedy już opadną olimpijskie emocje w Polsce m.in. Grand Prix Cud nad Wisłą (14 sierpnia) oraz 19 sierpnia - 3. Memoriał Kamili Skolimowskiej. Czy impreza zgodnie z pojawiającymi się już głosami odbędzie się na stadionie warszawskiej Skry?
Polska – wraz z Niemcami i Republiką Czeską – od 16 do 25 sierpnia gościć będzie 18. Mistrzostwa Europy Weteranów. Już dziś możemy być pewni niezwykłej atmosfery tych wyjątkowych zawodów…
Pod koniec miesiąca warto jeszcze zwrócić uwagę na 11. Memoriał Artura Szymy i Artura Ociepy (Częstochowa – 24 sierpnia) oraz 7. Mityng Świętokrzyski (Kielce – 26 sierpnia). Na stadionie w Toruniu 34. Memoriał Duneckiego zaplanowano na 29 sierpnia.
WRZESIEŃ
Nowy (ciągle w budowie) stadion w Radomiu 1 i 2 września ugości młodzieżowe mistrzostwa Polski. Położone na południu województwa mazowieckiego miasto będzie nowym ośrodkiem na mapie polskiej lekkoatletyki. Pozostaje mieć nadzieję, że duże imprezy na tym nowoczesnym – wedle planów – stadionie będą częstym gościem.
1 września we Wrocławiu - Mityng z okazji 65-lecia DZLA.
2 września biegacze górscy spotkają się na mistrzostwach świata, które odbędą się Temu i Ponte di Lego w północnych Włoszech. Tydzień później do Polski przybędą ultra maratończycy, którzy w Katowicach powalczą o medale na 10. Mistrzostwach Świata w Biegu 24-godzinnym.
9 września - finał ligi lekkoatletycznej. Czy AZS AWF Kraków ponownie obroni tytuł mistrzowski? Trzy dni po zawodach ligowych miły jubileusz czeka nas w Zielonej Górze, gdzie odbędzie 50. Mityng Winobrania. Tego samego dnia Piła – aspirująca do miana gospodarza mistrzostw globu w półmaratonie – ponownie będzie gospodarzem krajowego czempionatu w biegu półmaratońskim.
15 i 16 września młode pokolenie lekkoatletów, które dopiero stawia pierwsze kroki w sporcie, powalczy na międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików. Dwa tygodnie później zabytkowy stadion w Słubicach ugości najlepszych zawodników z tej imprezy podczas małego memoriału Janusza Kusocińskiego, który w 2012 roku pierwszy raz w historii będzie oficjalnymi mistrzostwami Polski młodzików.
Miesiąc zakończą mistrzostwa Polski kobiet w maratonie, których organizatorem będzie Warszawa.
PAŹDZIERNIK-LISTOPAD-GRUDZIEŃ
Po dwuletniej przerwie do kalendarza wracają mistrzostwa świata w półmaratonie – 6 października ich gospodarzem będzie bułgarski kurort nad Morzem Czarnym, Kawarna. Miejscowość ta znana jest z zawodów biegowych, organizowała m.in. mistrzostwa krajów bałkańskich.
Na koniec listopada tradycyjnie przewidziano młodzieżowe mistrzostwa Polski w biegach przełajowych – zawody odbędą się w Olszynie na Dolnym Śląsku.
Zdecydowanym finałem sezonu będą 19. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych, które odbędą się w stolicy Węgier - Budapeszcie (a na dobrą sprawę w położonym na północ od miasta Szentendre).
Oprócz imprez „polskich” kibiców lekkoatletyki z pewnością zainteresują mistrzostwa Afryki (27.06-1.07 w Beninie), halowe mistrzostwa Azji (18-19 lutego w Hanzhou), czy będące kwalifikacjami olimpijskimi mistrzostwa USA w Eugene (koniec czerwca).
mj+jr [media@pzla.pl]