Algierczyk Abdelmadjed Touil i Rumunka Ancuta Bobocel wywalczyli dziś w Łodzi złote medale 18. Akademickich Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych. W rywalizacji drużynowej brązowy medal dla reprezentantek Polski.
Algierczyk Abdelmadjed Touil i Rumunka Ancuta Bobocel wywalczyli dziś w Łodzi złote medale 18. Akademickich Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych. W rywalizacji drużynowej brązowy medal dla reprezentantek Polski.
Zwyciężczyni biegu kobiet Rumunka Ancuţa Bobocel (medalistka przełajowych mistrzostw Europy) przez większość dystansu biegła na czele wraz ze swoją rodaczką Roxaną Bircą. Ostatecznie na trzecim okrążeniu Rumunki przedzieliła Portugalka Carla Salome Rocha. Na mecie Bobocel pierwsza z czasem 15:48 przez Rocha (15:54) i Bircą (15:56). W klasyfikacji drużynowej Japonia przed Rumunią i Polską (dla naszej drużyny punktowały Katarzyna Kowalska, Antonina Behnke oraz Aleksandra Lisowska).
Liderka naszej drużyny Katarzyna Kowalska na pierwszym okrążeniu trzymała się w czołówce jednak już od drugiej pętli zaczęła tracić do prowadzących i ostatecznie z czasem 16:33 dotarła na metę jako jedenasta. Pozostałe Polski: 14. Antonina Behnke (16:43), 20. Aleksandra Lisowska (16:51), 30. Paula Kopciewska (17:17), 37. Izabela Trzaskalska (17:24).
Polki stoczyły bardzo zaciętą walkę o brąz z Kanadyjkami. Po dwóch okrążeniach suma miejsc trzech punktujących Polek wynosiła 51 pkt a Kanadyjek – 59 pkt. Na ostatnim kilometrze najlepsza z Kanadyjek, Tamara Jewett, utrzymała przewagę dwóch miejsc nad naszą liderką, Katarzyną Kowalską (odpowiednio 9. i 11. miejsce). Następna para Antonina Behnke i Carise Thomson wpadła na metę w identycznym czasie, ale Polka była szybsza o 20 cm (na ostatnim okrążeniu nasza zawodniczka awansowała o cztery pozycje, jej rywalka - aż o 11). O brązie decydował pojedynek trzecich zawodniczek, Aleksandra Lisowska po drugim „kółku” wyprzedzała o sekundę Catherine Cormier, na mecie ta przewaga wzrosła do dwóch sekund. Ale tym co zadecydowało o wyprzedzeniu Kanadyjek było to, że między Lisowską a Cormier znalazła się słabnąca Mabona Liziwe (RSA). W ten sposób suma miejsc Polek wyniosła 45, a Kanadyjek – 46. W walce o pierwsze miejsce Rumunki uległy Japonkom, mimo że przez większość dystansu para Bobocel-Birca wyprzedzała konkurentki. Jednak trzecia z Rumunek, Liliana Danci, traciła siły i dotarła do mety dopiero na 19 pozycji. A Japonki kończyły dystans blisko siebie na miejscach 6-7-8.
Katarzyna Kowalska do medali z mistrzostw Europy w biegach przełajowych
dodała kolejny, akademicki.
Marian Nowakowski, trener Katarzyny Kowalskiej, wyjaśnił, że dla niej mistrzostwa w Łodzi były o parę dni za wcześnie. Bardzo niedawno p. Kasia wróciła z obozu w Meksyku, gdzie w dość spartańskich warunkach trenowała na wysokości 2600m.
Bieg na 10 km, ale zawodnicy już na starcie chcą sobie zapewnić dobrą pozycję.
W biegu mężczyzn złoto dla Abdelmadjeda Touli (dotychczas największy sukces osiągnął on na Uniwersjadzie w Shenzhen zdobywając srebro na 1500 m), który dystans 10 kilometrów w czasie 29:11. Cztery sekundy za Algierczykiem linię mety przekroczył Japończyk Yuta Shitara, a brązowy medal zdobył jego rodak Daichi Motomura (29:22). W klasyfikacji drużynowej złoto dla Japonii, srebro dla Ukrainy i brąz dla Algierii. Nasi zawodnicy na piątej pozycji.
Najlepszy z Polaków był Łukasz Kujawski, który z czasem 29:58 zajął 14. lokatę. Pozostali Polacy: 17. Jakub Nowak (30:07), 23. Marek Skorupa (30:21), 27. Krystian Zalewski (30:32), 64. Maciej Badurek (33:06).
Brąz naszych zawodniczek był szóstym reprezentacji Polski w historii AMŚ XC:
1984 Antwerpia – brąz, Wiesław Furmanek
– brąz, mężczyźni drużynowo
1990 Poznań – brąz, kobiety drużynowo
1992 Dijon – brąz, Irena Czuta
1994 Limerick – srebro, Piotr Gładki
Warto dodać, że Piotr Gładki zdobył medal podczas... przedostatniego startu naszych zawodników w Akademickich MŚ w biegach przełajowych. Ostatni raz Polacy wystąpili w tej imprezie ponad 10 lat temu, w roku 2000 w Jenie. Miejmy nadzieję, że taka długa przerwa w startach naszych biegaczy w tej imprezie już się nie powtórzy.
Goście zagraniczni z delegatami technicznymi na czele podkreślali bardzo dobrą organizację łodzkich mistrzostw, w tym bezbłędnie i szybko działający system pomiaru czasu. Po każdym okrążeniu na bieżąco na dużym monitorze można było śledzić wyniki klasyfikacji drużynowej.
W Parku Baden-Powella rywalizowało 137 zawodników z 23 krajów. Kolejne akademickie mistrzostwa w biegach przełajowych odbędą się wiosną 2014 roku.
Pełne wyniki: FISU Łodź 2012.
mj+jr
(fot. jr)