W sesji wieczornej czwartego dnia Mistrzostwa Świata Juniorów w Barcelonie Karol Zalewski był czwarty w biegu na 200m i razem z kolegami ze sztafety 4x100m awansował do finału, w obu tych konkurencjach poprawiono dwunastoletnie rekordy Polski.
W sesji wieczornej czwartego dnia Mistrzostwa Świata Juniorów w Barcelonie Karol Zalewski był czwarty w biegu na 200m i razem z kolegami ze sztafety 4x100m awansował do finału, w obu tych konkurencjach poprawiono dwunastoletnie rekordy Polski.
Niezwykle emocjonujące i stojące na bardzo wysokim poziomie były piątkowe konkurencje sprinterskie. W olbrzymim napięciu polscy kibice czekali na odczytanie fotofiniszu po finałowym biegu juniorów na 200m. Ostatecznie olsztynianin Karol Zalewski został sklasyfikowany na czwartej pozycji z czasem 20.54 (-0.5m/s), identyczny osiągnął trzeci Tyreek Hill, a drugi na mecie, Aaron Ernest (obaj USA), był szybszy tylko o jedną setną sekundy. Zwyciężył Delano Williams (Turks i Caicos – wyspy we wschodniej części archipelagu Bahamów) 20.48. Ze zdjęcia fotofiniszu wynika, że Polak przegrał srebro różnicą 0.004 a brąz – 0.002. Na dziewięciu z trzynastu poprzednich MŚJ czas Zalewskiego zapewniał złoty medal (wolniej biegali złoci medaliści Ato Boldon, Usain Bolt i Christophe Lemaitre).
Podopieczny państwa Ludwichowskich (p. Bronisława była trenerką Karola do stycznia br., a obecnie jest on trenowany przez p. Zbyszka) po raz szósty od 26 maja poprawił rekord życiowy. Czas 20.54 jest o 15 setnych lepszy od poprzedniego rekordu Polski Marcina Jędrusińskiego, wicemistrza świata juniorów z Santiago de Chile (z półfinału tych mistrzostw).
Niespełna dwie i pół godziny wcześniej Karol Zalewski pobiegł na trzeciej zmianie sztafety 4x100m, razem z Kamilem Bijowskim (KS Podlasie Białystok), Przemysławem Słowikowskim (MMKS Gdańsk) i Adamem Jabłońskim (KS AZS UWM Olsztyn), która czasem 39.31 również poprawiła rekord z MŚJ z 2000 r., wynoszący 39.61. Polacy trafili do najsilniejszej serii plasując się na trzeciej pozycji, za Japonią 39.01 (najlepszy wynik na świecie w br.) i Brazylią 39.29. W sobotnim finale nasi zawodnicy wystartują na wewnętrznym torze, mimo szóstego czasu w eliminacjach.
Sztafeta 4x100m juniorek, w składzie: Zuzanna Kalinowska, Katarzyna Sokólska, Angelika Stępień i Kamila Ciba, osiagnęła ósmy czas pierwszej rundy (45.02), awansując do finału. Najszybsze były sprinterki USA (43.95).
W półfinale biegu 400m pł Agnieszka Karczmarczyk uzyskała 18. rezultat(59.94), zbyt szybko pokonując pierwszą połowę dystansu. Jamajka Janieve Russell, liderka tabel, była najszybsza (57.23).
W skoku wzwyż Mariusz Baszczyński pokonał tylko pierwszą wysokość (2.03) zajmując 12 lokatę. Cała trójka medalistów - Andriej Czuryła (BLR), Falk Wendrich (GER i Ryan Inagram (BAH) – zaliczyła po 2.24.
W skoku w dal wieloboistka z Wielkiej Brytanii Katarina Johnson-Thompson (6.81/+2.5) i Niemka Lena Malkus (6.80/+2.7) umiejętnie wykorzystały zbyt silny wiatr. Brytyjka Jazmin Sawyers, wicemistrzyni tegorocznych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w dwójce bobslejowej, poprawiła własny najlepszy wynik na świecie (6.67) zajmując trzecie miejsce.
Drugie złoto w sprincie zdobyła Anthonique Strachan z Bahamów, bijąc czasem 22.53 rekord mistrzostw.
Rekord mistrzostw poprawiła również Amerykanka Ashley Spencer (50.50), czwarta do mety przybiegła Shaunae Miller z Bahamów, obrończyni tytułu.
Rzut z szóstej kolejki zapewnił złoto Keshornowi Walcottowi (78.64), oszczepnikowi z Trynidadu i Tobago. Od drugiej przegrywał z Argentyńczykiem Braianem Toledo (77.09) o 6 cm.
Na niskich płotkach triumfował Eric Futch (50.24), mistrz USA juniorów.
Czas powyżej dwie i pół minuty na 800m zepchnął Brazylijkę Tamarę de Sousę (5900 pkt) z pozycji liderki na trzecie miejsce w punktacji siedmioboju. Węgierka Xénia Krizsán (5957 pkt) odrobiła w biegu 10 pkt do Kubanki Yorgelis Rodriguez (5966) ulegając jej ostatecznie o 9 pkt.
W klasyfikacji medalowej Stany Zjednoczone powiększyły swój dorobek do 13 krążków (4-4-5), sześć państw zdobyło po dwa złote medale, dwanaście – po jednym.
W punktowej prowadzą Stany Zjednoczone 129 pkt, przed Wielką Brytanią 66 i Kenią 64, Polska jest trzynasta (23 pkt).
Pełne wyniki: MŚJ-4
jr