W sobotę i niedzielę na stadionie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słubicach rozegrany zostanie Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego będący również Mistrzostwami Polski Młodzików.
W sobotę i niedzielę na stadionie Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słubicach rozegrany zostanie Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego będący również Mistrzostwami Polski Młodzików.
W kilku konkurencjach tegoroczne imprezy 14- i 15-latków wyłoniły zdecydowanych faworytów.
W biegu na 100m wystartuje Ewa Swoboda (UKS Czwórka Żory) triumfatorka zawodów przed rokiem, która już mając 14 lat złamała granicę 12 sekund (11.97) – jako pierwsza młodziczka w historii. Jest liderką tegorocznych tabel (12.04), mając pięć najlepszych wyników.
Ewa ma szansę pokusić się o dublet. Jako jedyna w br. przebiegła 300m poniżej 40 sekund (39.87), rywalki biegały powyżej 41 sekund.
W biegu 100m przez płotki swoje olbrzymie możliwości potwierdza 14-letnia Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków). Tylko ona biega poniżej 15 sekund, zarówno na rozstawie młodziczek (14.51) jak i juniorek młodszych (14.37).
W skoku o tyczce świetnie we wrześniu prezentuje się 14-letnia Agnieszka Kaszuba (KL Gdynia), która zaliczyła już wysokość 3.50.
W rzucie dyskiem (0.75kg) sześć najlepszych wyników jest dziełem Moniki Pawlak (Orkan Września), w br. poprawiła rekord życiowy już o ponad 15 metrów, osiągając odległość 43.38.
W rzucie oszczepem (500g) liderką tabel z wynikiem 45.03 jest Ola Ostrowska (AZS-AWFiS Gdańsk), ale jej następny wynik jest słabszy o prawie 5 metrów. Regularniej rzucają inne zawodniczki z Wybrzeża, Kinga Marciszewicz (SKLA Słupsk) i Klaudia Maruszewska (Jantar Ustka), druga w 2011 r.
W czwórboju nieoficjalny rekord Polski (2503 pkt) poprawiła Weronika Grzelak (Górnik Wałbrzych), trzecia przed rokiem. Tradycje rodzinne kontynuuje trzecia z sióstr Szablewskich, Paulina, niejako „skazana” na bieganie przez płotki i starty wielobojowe.
Również w chodzie na czele tabel znane nazwisko - Wiktoria Augustyn (Sokół Mielec). Dobrze znamy jej braci, a przed rokiem druga była jej siostra – Angelika.
Sprint chłopców może wygrać Jakub Gałandziej (Agros Żary), trzeci przed rokiem.
Na 600m ciekawie zapowiada się start Pawła Switka (Żaczek Połaniec), który w Sandomierzu uzyskał świetny czas 1:20.9, ale mierzony ręcznie (po awarii aparatury).
Faworytem na 2000m jest Mateusz Borkowski (LKB Rudnik), szybszy od rywali o ponad 4 sekundy. Jest liderem tabel na trzech dystansach (800m, 1000m i 2000m).
Na wysokich płotkach Dawid Żebrowski (Victoria Racibórz) przed rokiem został w finale zdyskwalifikowany, obecnie jest szybszy od rywali o ponad 0.3 sekundy.
Na niskich płotkach Michał Galikowski (SKLA Sopot) czasem 38.26 poprawił nieoficjalny rekord Polski, przed rokiem wygrał sześciobój również bijąc rekord Polski.
W skoku wzwyż szybkie postępy czyni egzotyczny Tien Chu (Skra Warszawa) 1.90, tylko o centymetr ustępuje w tabelach Janowi Pobłockiemu (Osa Zgorzelec), który wybrał jednak start w sześcioboju.
W pchnięciu kulą 13 (!) najlepszych wyników należy do Konrada Bukowieckiego (Gwardia Szczytno) 18.41, który trzykrotnie poprawił nieoficjalny rekord Polski Krzysztofa Brzozowskiego. Również w rzucie dyskiem (1.00kg) ustanowił rekord Polski (64.49), ma ponad 6-metrową pr zewagę nad rywalami (uzyskał 8 najlepszych wyników w sezonie). Przed rokiem w obu konkurencjach zdobył srebrne medale.
Zaciętej walki można oczekiwać w rzucie oszczepem, Kacper Olszewski (Bolesłavia) 61.30, wyprzedza Dawida Podstawkę (LKS Polkowice), drugiego przed rokiem, zaledwie o 6cm.
Relacje: PZLANews oraz forsport
jr