24 marca w Bydgoszczy odbędą się mistrzostwa świata w biegach przełajowych – druga pod względem rangi impreza w tegorocznym kalendarzu IAAF, a największa lekkoatletyczna impreza roku w naszym mieście. Znamy skład polskiej reprezentacji i wiemy, jak wyglądają medale.
24 marca w Bydgoszczy odbędą się mistrzostwa świata w biegach przełajowych – druga pod względem rangi impreza w tegorocznym kalendarzu IAAF, a największa lekkoatletyczna impreza roku w naszym mieście. Znamy skład polskiej reprezentacji i wiemy, jak wyglądają medale.
- Wszystko dopięte jest na ostatni guzik. Próbą generalną dla nas były niedzielne (10.03) mistrzostwa Polski. Wszystko zdało egzamin, może oprócz pogody, bo było bardzo zimowo i mroźnie, ale do 24 marca pogoda może się zmienić diametralnie – podkreśla dyrektor generalny mistrzostw Krzysztof Wolsztyński.
Podczas konferencji prasowej z udziałem trenerów i reprezentantów kadry Polski prezydentowi Bydgoszczy Rafałowi Bruskiemu przypadł w udziale zaszczyt prezentacji medali, o jakie za niespełna dwa tygodnie walczyć będą przełajowcy z całego świata. – Chciałbym, aby te krążki zawieszone zostały na szyjach polskich zawodników. Z całego serca życzę tego naszym biegaczkom i biegaczom – powiedział prezydent. – Cieszę się, że z okazji kolejnej dużej imprezy lekkoatletycznej odwiedzi nas wielu sportowców i działaczy z prezydentem IAAF Lamine Diackiem na czele. Szef światowej federacji lekkoatletycznej to wielki przyjaciel Bydgoszczy. Liczę, że uda nam się porozmawiać o możliwości organizacji kolejnych dużych imprez lekkoatletycznych w naszym mieście – dodał Rafał Bruski.
Medale przełajowych mistrzostw świata (foto: R. Bosiacki)
Mistrzyni Polski w biegach przełajowych, Sofia Ennaoui (LKS Lubusz Słubice) – mistrzyni Polski juniorek w biegach przełajowych na 6 km, Marian Nowakowski – trener reprezentacji Polski seniorek, Błażej Brzeziński (WKS Śląsk Wrocław) – tegoroczny mistrz Polski w biegu przełajowym na 12 km i Jacek Kostrzeba – trener polskiej kadry seniorów. Wszyscy zgodnie podkreślali, że przygotowana w Myślęcinku trasa jest trudna technicznie, ale ciekawa. – W Myślęcinku biegałam wielokrotnie. Tegoroczna trasa jest szybka, urozmaicona i z pewnością atrakcyjna dla kibiców dzięki długiemu zbiegowi i licznym zakrętom – powiedziała Katarzyna Kowalska, liderka polskiej kadry seniorek.
- Tegoroczna trasa jest lepsza niż ta podczas mistrzostw świata w 2010 r. rozgrywanych także w Myslęcinku. Dla mnie jest wręcz idealna – mówił wywodzący się z Bydgoszczy Błażej Brzeziński, który w minioną niedzielę wywalczył tytuł mistrza Polski seniorów.
Polscy przełajowcy po niedzielnych mistrzostwach kraju rozpoczęli zgrupowanie kadry w Brzozie. – Pierwsze dni to okres odpoczynku, odnowy biologicznej. Treningi wytrzymałościowe rozpoczniemy w czwartek – wyjaśnił trener seniorek Marian Nowakowski.
Katarzyna Kowalska (Vectra Włocławek) i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski z medalem mistrzostw świata (foto: R. Bosiacki)
- Liczę, że wszyscy zawodnicy będą zdrowi i dadzą z siebie wszystko. W imieniu wszystkich zawodniczek i zawodników chciałbym zachęcić bydgoszczan i nie tylko do wizyty 24 marca w Myślęcinku. Przygotowana trasa jest bardzo atrakcyjna dla widzów, będzie na niej widać sporo walki i myślę, że ci co przyjdą, nie będą zawiedzeni – podkreślił trener polskich seniorów Jacek Kostrzeba.
O atrakcje dla kibiców zadbali także organizatorzy mistrzostw. – 24 marca przypada tzw. Niedziela Palmowa, dlatego chcieliśmy, aby atmosfera świąt wielkanocnych zagościła także na naszych lekkoatletycznych mistrzostwach. Swoje stoiska wystawi ok. 40 handlowców. Będą też stoiska z gastronomią, więc zapraszamy cale rodziny – zachęcał Krzysztof Wolsztyński.
Z myślą o mieszkańcach i gościach tego dnia uruchomiona zostanie specjalna linia nr 100 na trasie Dworzec Główny PKP - Zygmunta Augusta - Zaświat - Powstańców Warszawy - Gdańska - Stadion Zawisza - Myślęcinek.
Więcej zdjęć w galerii na stronie mistrzostw: WXC 2013
Anna Strzelczyk-Frydrych