Menu
1 / 0
Aktualności /

Polecamy: "Rozwój rekordów krajowych"

Polecamy:

 Jest nieco za późno, aby już na Święta Wielkanocne fani statystyki lekkoatletycznej mogli sprawić sobie prezent nabywając świeżo wydaną książkę „Athletics. National Records Evolution 1912-2012”.

 
Jest nieco za późno, aby już na Święta Wielkanocne fani statystyki lekkoatletycznej mogli sprawić sobie prezent nabywając świeżo wydaną książkę „Athletics. National Records Evolution 1912-2012”.


Tytuł angielski, ale pozycja jest dwujęzyczna, a głównym autorem jest zamościanin – Janusz Waśko, który wspólnie z Brytyjczykiem Johnem Brantem, Węgrem György Csikim i Andrzejem Sochą z Sandomierza przygotował, po sześciu latach, drugie wydanie, znacznie poszerzone i uzupełnione, rozwoju rekordów krajowych.

Obecna wersja zawiera progresję rekordów 36 czołowych krajów świata począwszy od 1912 r., czyli od daty powołania Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Zatem zbiega się z piękną rocznicą stulecia istnienia IAAF.

Dodatkowo czytelnik może zapoznać się z zestawieniami 30 najlepszych rekordów krajowych na koniec pięciu dziesięcioleci (1940, 1960, 1980, 1990 i 2000) oraz na dzień 1 stycznia br. Ciekawie wygląda podsumowanie punktacji za lokaty rekordów w poszczególnych konkurencjach. Zgodnie z przewidywaniami największą siłę polskie rekordy przedstawiały w okresie Wunderteamu. Na koniec roku rzymskich igrzysk rekordy Polski ustępują tylko osiągnięciom trzech nacji, Związku Radzieckiego, Stanów Zjednoczonych i Niemieckiej Republiki Federalnej. Bieżący rok rozpoczęliśmy dopiero na dziewiątej pozycji, wyprzedzeni ostatnio przez Australię.

I trochę danych statystycznych o książce statystycznej.

36 – liczba uwzględnionych państw
44 – liczba konkurencji
30 – przeciętna liczba rekordów w konkurencji
48.000 (!) – razem liczba rekordów
Starannie wydana pozycja zawiera 458 stron w formacie B5.

Gorąco polecamy!

W imieniu czytelników już teraz chyba można prosić autorów o dalsze wydania na koniec kolejnych dziesięcioleci. I skromna sugestia – może niezamieszczony indeks zawodników mógłby znaleźć swe miejsce na stronie internetowej, co z pewnością mogłoby znakomicie pomóc w promocji książki.

Adres e-mailowy autora, członka Komisji Statystycznej PZLA:    rwasko@onet.eu

jr

 

 

 

 

 

 

Powrót do listy

Więcej