Międzyszkolny Klub Sportowy „JUVENIA” Głuchołazy (obecnie Międzyszkolny Uczniowski Ludowy Klub Sportowy) powstał z inicjatywy pasjonata lekkoatletyki - trenera Wiesława Kulpy w roku 1978.
Międzyszkolny Klub Sportowy „JUVENIA” Głuchołazy (obecnie Międzyszkolny Uczniowski Ludowy Klub Sportowy) powstał z inicjatywy pasjonata lekkoatletyki - trenera Wiesława Kulpy w roku 1978.
Zawodnikami, którzy jako pierwsi zaczęli zapisywać historię naszego klubu byli: Henryk Ustianowski - późniejszy uznany trener a w tym czasie prawa ręka trenera Kulpy, Jan Słomkiewicz, Mirosław Kramarczuk, Tomasz Nahaczewski, Beata Bujak, Beata Korkosz, Mirosław Krajewski, Wiesława Pleszczak
W roku 1981 pojawiły się pierwsze medale na arenie ogólnopolskiej. Podczas Małego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Łodzi dwóch zawodników "Juvenii" stanęło na podium. Marek Szarejko został wicemistrzem kraju, a Andrzej Adamczyk zdobył medal brązowy w biegu na dystansie 1000m. W tym samym roku Małgorzata Wołochowska udanie reprezentowała nasz klub na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Lublinie ( mistrzostwa Polski juniorów) zajmując wysokie V miejsce w biegu na 800m.
Kolejne lata to pasmo sukcesów zawodników "Juvenii". Nie było do dziś roku, w którym reprezentanci klubu nie zaistnieliby na zawodach rangi centralnej.
Zawodnicy Juvenii Głuchołazy podczas małego memoriału Kusocińskiego w Słubicach w 2012 (foto: archiwum klubu)
35 lat działalności "Juvenii" - ( najstarszy z obecnie istniejących lekkoatletycznych klubów na Opolszczyźnie ) to cała plejada nazwisk młodych ludzi, którzy przynosili splendor głuchołaskiemu sportowi. Wielu z nich na trwale wpisało się w lekkoatletyczne tabele kraju i województwa. Do wyróżniających się zawodników, którzy zdobywali medale na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych należy zaliczyć: olimpijkę Annę Brzezińską (do dziś rekordzistkę Polski w biegu na dystansie 800m w kat. juniorek młodszych), Marka Szymkowicza –reprezentanta kraju na mistrzostwach świata i Europy juniorów, 12- krotnego medalistę mistrzostw kraju w kategoriach od młodzika do seniora, Remigiusza Czerneckiego, Wiesława Czajkę – również startował w mistrzostwach świata juniorów, Annę Krawczyk, Jana Sołtysa a w ostatnich latach Patryka Wróbla – aktualnego kadrowicza, półfinalistę Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w Lille oraz wychowanka „Juvenii” – Bartłomieja Przedwojewskiego – czołowegomłodzieżowca w biegach długich, obecnie zawodnika wrocławskiego „Śląska”.
W mijającym roku brązowy medal Mistrzostw Polski Młodzików w Radomiu wywalczyła w biegu na dystansie 300m Anna Szymkowicz – córka Marka . Tym samym można rzec, że kolejne już pokolenie zdobywa sportowe laury dla barw „Juvenii”. Łącznie zawodnicy klubu mają na swoim koncie 50 medali mistrzostw kraju oraz 7 w mistrzostwach w biegach górskich.
Od prawie 20 lat szkoleniem w klubie zajmuje się trener Jan Macjon. Swoim wychowankom wpaja cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Większość z nich umie dokonywać dojrzałych wyborów w dorosłym życiu. Doceniają rzetelność i pracowitość w nauce i sporcie.
Większość zawodników po zakończeniu nauki w szkole średniej z sukcesami kontynuowało naukę na wyższych uczelniach. Wielu wśród nich to absolwenci AWF-u.
Praca takich klubów jak "Juvenia" to przykład, że sport może nadal służyć wychowaniu, rozwojowi i kształtowaniu osobowości młodych ludzi.
Jan Macjon