W środę 15 stycznia 2014r, na 50 dni przed rozpoczęciem mistrzostw w Sopocie zaprezentowano medale które otrzymają najlepsi sportowcy IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, SOPOT 2014. Rywalizacja światowej czołówki lekkoatletów toczyć się będzie w dniach 7 - 9 marca 2014 w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE.
W środę 15 stycznia 2014r, na 50 dni przed rozpoczęciem mistrzostw w Sopocie zaprezentowano medale które otrzymają najlepsi sportowcy IAAF Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, SOPOT 2014. Rywalizacja światowej czołówki lekkoatletów toczyć się będzie w dniach 7 - 9 marca 2014 w gdańsko-sopockiej ERGO ARENIE.
W konferencji prasowej uczestniczyli:
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski
Władysław Kozakiewicz – złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy w skoku o tyczce, wielokrotny rekordzista Świata i medalista najważniejszych imprez na Świecie, Ambasador Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce SOPOT 2014
Andrzej Kraśnicki – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego
Dobrochna Surajewska – autorka medali
Henryk Paner – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku,
Aleksandra Szymańska-Bukowska – St. Kustosz AG, kuratorka wystawy „Sport od Starożytności do Współczesności"
Łącznie powstało 150 krążków, a produkcja jednego krążka zajmuje prawie dobę! Każdy medal o przekątnej 110 mm i grubości 6 mm został wykonany techniką tłoczenia i waży 200 gram. Medale zaprojektowane zostały przez doświadczoną medalierkę Dobrochnę Surajewską Realizacja całego projektu trwała ponad 12 tygodni. W tym czasie spośród wielu pomysłów został wybrany i zatwierdzony najbardziej oryginalny.
„Medal jest przestrzennym rozwinięciem znaku Viktoria. Awers medalu zawiera nazwę Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznej IAAF oraz organizatora zawodów, miasta Sopotu. Na rewersie umieszczono panoramę Sopotu, wzdłuż której biegnie sportowa bieżnia oraz imię i nazwisko zawodnika wraz z angielską nazwą dyscypliny, w której zwyciężył. Pomysł był taki, by Sopot był blisko serc zwycięzców” – opowiadała podczas spotkania z dziennikarzami Dobrochna Surajewska.
Gościem specjalnym tego wyjątkowego wydarzenia był złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy w skoku o tyczce, wielokrotny rekordzista Świata i medalista najważniejszych imprez na Świecie – Władysław Kozakiewicz, który jest Ambasadorem Halowych Mistrzostw Świata SOPOT 2014. Mistrz Olimpijski swoją wspaniałą karierę sportową, którą dokładnie opisał w autobiografii – „Nie mówcie mi jak mam żyć”.
„Bardzo się cieszę, że te Mistrzostwa odbędą się w Polsce. A jeszcze bardziej – że w Sopocie, ponieważ to tutaj właśnie odbyłam pierwszy start w swoim życiu.” – wspominał w trakcie konferencji Władysław Kozakiewicz -- „Pierwszy skok, niezapomniany, choć wtedy jeszcze niezbyt wysoki. Ale jeden z najważniejszych w życiu. Startowałem wtedy właśnie tu, w Sopocie”.
Prezes PKOI, Andrzej Kraśnicki, podkreślał, że organizacja Mistrzostw w Sopocie ma szczególny wymiar.
„Największym moim marzeniem jest, by medale, które tu widzimy zobaczyć na polskiej piersi. By były najbliższe były polskim sercom – dosłownie i w przenośni. Sopot tez jest sercem. Sercem regionu i Trójmiasta. Już w marcu będzie sercem sportowej Polski. To znakomicie, że właśnie tę część naszego kraju będziemy mogli pokazać światu podczas tak ważnego i prestiżowego wydarzenia”.
Prezentacji medali towarzyszy wystawa pod nazwą „Sport od starożytności do współczesności”, przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Oddział "Grodzisko" w Sopocie.
„Motywacją do zrobienia tej wystawy były właśnie Mistrzostwa” – mówiła Aleksandra Szymańska, kustosz wystawy – „Wystawa obejmuje plansze, banery i zabytki związane ze sportem w starożytności, m.in. kopię antycznej rzeźby „Dyskobola" oraz dzieła współczesne, w tym medale i banknoty reprezentujące różne dyscypliny sportowe. Sport towarzyszył ludzkości od wieków. Nikt nie poza Muzeum Archeologicznym nie opowie tej pasjonującej historii. Historii siły, talentu, zręczności i rywalizacji”.
„Otwarcie tej wystawy było najlepszym momentem by pierwszy raz, oficjalnie zaprezentować medale, ponieważ wystawa znalazła się w Muzeum Archeologicznym z pasji. Halowe Mistrzostwa Świata znalazły się w Sopocie z tego samego powodu. Tą pasją jest sport” – mówił podczas rozmów z dziennikarzami Prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
Przypomnijmy IAAF Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce to druga, po Igrzyskach Olimpijskich, rangą impreza lekkoatletyczna na świecie.
Mistrzostwa Świata zagoszczą w Polsce po raz pierwszy w 100-letniej historii IAAF:
- 160 krajów startujących podczas Mistrzostw.
- 1500 zawodników, trenerów i VIP.
- po 13 konkurencji lekkoatletycznych kobiet oraz mężczyzn.
- 140 milionów widzów podczas wszystkich transmisji TV z Mistrzostw.
- transmisja TV na żywo do 87 krajów, skróty zawodów w 180 krajach.
- ponad 1 800 godzin transmisji telewizyjnych.
- 8 tys. kibiców i gości każdego dnia Mistrzostw w ERGO ARENIE
Oficjalni Partnerzy IAAF
- Adidas
- Canon
- SEIKO
- SINOPEC
- TDK
- VTB
Oficjalny Nadawca IAAF
- TBS
Oficjalny Dostawca IAAF
- MONDO
Partner Narodowy
- ENERGA
- LOTTO
Dostawca Narodowy
- Ergo Hestia
- AMS
- eBilet.pl
- Mercedes-Benz
- Gdańsk Lech Walesa Airport
- Przegląd Sportowy
Instytucje Publiczne
- Sopot
- Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Samorząd Województwa Pomorskiego
- Gdańsk
Patroni Medialni
- Polskie Radio
- Sport.pl
Informacja prasowa