Menu
1 / 0
Aktualności /

HMPJ: rekordy Polski Ennaoui i Grzelak

HMPJ: rekordy Polski Ennaoui i Grzelak

W drugim dniu Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale dokończono rywalizację wieloboistów, przeprowadzono wszystkie konkurencje chodu sportowego, a w sesji popołudniowej rozegrano osiem finałów w kategorii juniorów.

W drugim dniu Halowych Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Spale dokończono rywalizację wieloboistów, przeprowadzono wszystkie konkurencje chodu sportowego, a w sesji popołudniowej rozegrano osiem finałów w kategorii juniorów.

Wydarzeniami dnia były dwa halowe rekordy Polski - Weroniki Grzelak (LKS Górnik Wałbrzych), która wynikiem 3783 pkt ustanowiła rekord juniorek młodszych w pięcioboju i Sofii Ennaoui (LKS Lubusz Słubice), jej czas 4:18.60 jest o ponad cztery sekundy lepszy od poprzedniego rekordu juniorek w biegu na dystanie 1500m.

Weronika Grzelak wygrała swoją ulubioną konkurencję, konkurs skoku w dal, poprawiając wynikiem 5.73 rekord życiowy w hali (z pozostałych zawodniczek tylko Magdalena Górka przekroczyła 5 metrów). Przed biegiem na 800m ustanowienie rekordu Polski było niemal przesądzone, ale w tej konkurencji podopieczna trenera Grzegorza Banaszka nie była najlepiej dysponowana. W 2013 r. wszystkie cztery starty na tym dystansie (w tym jeden w hali) kończyła z wynikami 2:31-2:32, natomiast w piątek w Spale osiągnęła rezultat 2:39.61 (czas 2:40.03 zapewniał poprawienie rekordu Polski). Jak stwierdziła po biegu w wywiadzie dla PZLA w pierwszej klasie gimanzjum rozpoczynała treningi lekkoatletyczne od długich dystansów, ale obecnie nie dysponuje odpowiednią wytrzymałością. Mierząca 182 cm wałbrzyszanka chciałaby iść śladami swojej koleżanki klubowej znakomitej wieloboistce Urszuli Włodarczyk, ale niewykluczone, że w przyszłości skoncentruje się  tylko na jednej konkurencji.

Dekoracja pięcioboistek, zwyciężyła Weronika Grzelak,
udekorowana przez trenera Grzegorza Banaszka. (fot. Tomasz Kasjaniuk)

Sofia Ennaoui, mimo drobnej budowy, ma niespożyte siły. W grudniu została wicemistrzynią Europy w biegach przełajowych, 11 stycznia była najszybszą Europejką w meczu przełajowym w Edynburgu, a w piątek w Spale w samotnym biegu na 1500m uzyskała znakomity wynik 4:18.60, wyprzedzając konkurentki o ponad 28 sekund. Tylko połowa z jej rywalek nie została zdublowana. Poprzedni rekord Polski juniorek od sześciu lat należał do Danuty Urbanik i wynosił 4:23.01. Sofia ma nadzieję, że za tydzień w silniejszej konkurencji poprawi swój wynik „o parę ładnych sekund”. Starty w hali są dla niej tylko mocnym treningiem. Ma dwa marzenia związane z 2014 r. – zdobyć medal w mistrzostwach świata juniorów w Eugene (w tym celu uważa, że musi biegać w granicach 4:07) oraz wejść do finału Mistrzostw Europy w Zurychu.


Sofia Ennaoui w drodze po swój piąty rekord Polski
(fot. Tomasz Kasjaniuk)

W pięcioboju juniorek tytuł obroniła Magdalena Sochoń (KS Warszawianka) gromadząc 3621 pkt, przed biegiem na 800m plasowała się dopiero na czwartej pozycji.
W siedmioboju juniorów zwyciężył Karol Ciesielski (UKS SMS Warszawa, obydwoje trenowani przez Marka Rzepkę) 4960 pkt, w drugim dniu w każdej z trzech konkurencji poprawiał rekordy życiowe (w biegu na 1000m aż o prawie 10 sekund).
W tej samej konkurencji wśród juniorów młodszych tytuł obronił Michał Galikowski (SKLA Sopot), zgromadził 4860 pkt, tzn. o 419 więcej niż przed rokiem. Tylko o 37 pkt wyprzedził o rok młodszego Patryka Barana (MKS Sambor Tczew), który w skoku o tyczce pokonał wysokość trzy metry, o 60 cm (152 pkt) poniżej tegorocznego rekordu życiowego.

W konkurencji chodu sportowego najlepiej wypadli podopieczni Janusza Goławskiego z klubu WLKS Iganie Nowe, na dystansie 3000m juniorek młodszych zwyciężyła Olga Niedziałek (14:20.33), 5000m juniorów młodszych wygrał syn Robert (23:51.06), a trzeci wśród juniorów był Daniel Chojecki (22:57.47). Cztery medale zdobyli chodziarze LKS Stal Mielec trenowani przez Marzenę Kulig.
Najlepsze wyniki wśród chodziarzy osiągnęli Mateusz Nowak (96, UKS Skoczek Skoki) 21:58.76 (5000m)  i Katarzyna Zdziebło (96, LKS Stal Mielec) 14:01.57 (3000m). Dla niespełna 19-letniej Kasi był to już szósty złoty medal w zawodach rangi mistrzostw Polski.

Dwa biegi w identycznym czasie nowego rekordu życiowego 6.89 zapewniły tytuł mistrzowski na 60m Tomaszowi Mudlaffowi (LKS Ziemi Puckiej Puck).
Bieg na 1500m z przewagą półtorej sekundy wygrał Damian Rudnik (MKS Chojniczanka 1930 Chojnice), drugi przed rokiem.
W skoku o tyczce Mateusz Jerzy (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) obronił tytuł mistrzowski zaliczając wysokość 5 metrów.
W skoku w dal juniorów już w pierwszej kolejce Kamil Aleksandrowicz (MKS Aleksandrów Łódzki) osiągnął odległość 7.08 (po raz pierwszy w karierze zawodnik Leszka Lipińskiego przekroczył  7 metrów) a Krzysztof Dudek (TL Pogoń Ruda Śląska) 7.07. Te dwa wyniki okazały się być najlepsze w konkursie.
W trójskoku podobnie jak przed rokiem klasą dla siebie był Emil Faraj (RKS Skra Warszawa), którego wszystkie skoki były ważne i lepsze od wyników rywali o ponad 60 cm. Podopieczny Przemysława Radkiewicza ustanowił rekord życiowy wynikiem 15.34.

Najszybszą juniorką mistrzostw została Kamila Ciba (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza), która wygrała 60m w czasie 7.63.
W skoku w dal juniorek rekord życiowy (5.92) zapewnił zwycięstwo Joannie Kuryło (MKS MOS Wrocław).

Pełne wyniki:  SPAŁA-2

jr

 

Powrót do listy

Więcej