ł dyrektor generalny DLV Frank Hansel....
W zeszłym tygodniu odbyło się w „Domu Lekkoatletyki w Darmstadt spotkanie delegacji Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w osobach wiceprezesa Sebastian Chmary, byłego dziesięcioboisty światowej klasy (8566 pkt) oraz doradcy PZLA Janusza Szydłowskiego z kilkuosobowym zespołem osób odpowiedzialnych w ramach Niemieckiego Związku Lekkiej Atletyki (DLV) za przygotowanie i rozwój w Niemczech szkolenie dzieci i młodzieży, której przewodniczył dyrektor generalny DLV Frank Hansel.
Po obopólnym przedstawieniu własnych najnowszych programów w zakresie lekkoatletyki dziecięcej i młodzieżowej Janusz Szydłowski podkreślił, że „także my dostrzegamy, że lekkoatletyka dziecięca, nie może odbywać się na zasadach zredukowanej „dorosłej” lekkoatletyki”.
W Polsce rozwój lekkoatletyki dziecięcej stoi dopiero na samym początku. Główna przyczyna: „Mamy po prostu za mało trenerów i instruktorów, którzy są w pełni przygotowani do prawidłowej pracy z dziećmi Ale dlatego chcemy się uczyć od naszych niemieckich kolegów. Dotyczy to zarówno samych zajęć treningowych, jak i systemu rywalizacji dla dzieci od 6 do 11 lat”.
I chociaż istnieje w Polsce inna struktura organizacyjna związku oraz w porównaniu do Niemiec, „ zdecydowanie mniejsze chęć do działań w charakterze wolontariatu“, to partnerzy ustalili, że począwszy od nowego sezonu letniego będą wspólnie realizować projekty w zakresie szkoleń metodycznych dla kadry trenerskiej powiązane z imprezami promującymi lekkoatletykę dziecięcą, które będą realizowane na początek głównie w regionach przygranicznych
Współpraca będzie rozwijana
Dla Martina Hase, odpowiedzialnego za szkolenie dzieci i młodzieży w Branderburskim Związku LA wraz z Koordynatorem Projektu Lekkoatletyka Dziecięca Clarą Bechly i innymi , jest jasnym że taką współpracę w tych regionach miast transgranicznych :Guebin/ Gubin oraz Frankfurt n/Odrą i Słubice należy rozszerzać i propagować.
- Bardzo się cieszymy, że inicjatywa DLV dotycząca lekkoatletyki dziecięcej cieszy się dużym uznaniem także poza naszymi granicami. Taka współpraca z Polskim Związkiem LA wzmacnia nas nie tylko w przekonaniu o słuszności naszej drogi, ale daje nam też wiele impulsów dla dalszego rozwoju – powiedział dyrektor generalny DLAV Frank Hensel.
Takim stwierdzeniom nie mogli zaprzeczy nasi goście z Polski: Cieszymy się bardzo, że realizując nasz plan pracy i organizując na początek dwie grupy robocze: Metodyka i Szkolenia, będziemy mogli wkrótce powitać nasze koleżanki i kolegów z Niemiec we wspólnych z nami działaniach.
Artykuł na stronach Niemieckiego Związku Lekkoatletyki: Deutsch-polnische Initiative zur Kinderleichtathletik