Na początku lat 90 z powodu częściowego rozpadu ZSRR, rozpadu Jugosławii i podziału Czechosłowacji w znaczny sposób wzrosła liczba członków IAAF. Jak wyglądały dalsze zmiany i co nas czeka w najbliższej przyszłości?
Na początku lat 90 z powodu częściowego rozpadu ZSRR, rozpadu Jugosławii i podziału Czechosłowacji w znaczny sposób wzrosła liczba członków IAAF. Jak wyglądały dalsze zmiany i co nas czeka w najbliższej przyszłości?
W połowie lat dziewięćdziesiątych członkiem IAAF została Erytrea.
W 1997 r. Kongres IAAF przyjął Federację Mikronezji oraz Palau. Następnie zostały przyjęte następujące kraje: Guam, Mariany Pólnocne, Wyspy Marshalla, Norfolk, Polinezja Francuska, Wyspy Salomona, Samoa Amerykańskie.
W 1999 roku wśród członków IAAF pojawił się kolejny kraj: Kiribati.
Na początku 21 wieku został przyjęty Timor Wschodni, a w 2006 członkiem IAAF została Czarnogóra.
Ale to jeszcze nie koniec: Nowa Kaledonia i Tuvalu pukają do IAAF.
Od grudnia 2008 przybędą nowe kraje.
Rozpadają się Antyle Holenderskie.
Curacao i Sint Maarten będą miały status taki jak Aruba.
Wyspy Królewskie (Kingdom Islands) - Bonaire, Saba, Sint Eustatius będą wcielone do Holandii.
Jaką będą mieć autonomię i czy będą występować osobno w sporcie ? - trudno powiedzieć.
Bodajże w 2010 roku Szkocka Partia Narodowa rozpisze referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Zdaniem niektórych ekspertów również Kosowo coraz bliżej niepodległości.
W 2011 roku zostanie przeprowadzone referendum w sprawie niepodległości Sudanu Południowego (nazwa angielska przyszłego kraju: Nil State) a może i Darfuru.
Osobiście uważam, że proces tworzenia się nowych organizmów państwowych jest nie do zatrzymania, co będzie odzwierciedlało się w geografii sportowej.
PS.
W piłce nożnej rozgrywany był w 2006 roku VIVA World Cup. Uczestniczyły w nim, oprócz Monako:Kamerun Południowy (Ambazonia), Laponia i Oksytania.
W ELF Cup w 2006 roku udział wzięły, oprócz Kirgistanu i Tadżykistanu: Krym (Tatarzy Krymscy), Gagauzja, Grenlandia, Tybet, Cypr Północny i Zanzibar.
Do Federacji Piłkarskiej (Nouvelle Fédération-Board - unofficially Non-FIFA-Board) należą kraje i narody nie mające własnych krajów: Wyspy Czagos, Grenlandia, Monako, Oksytania, Rijeka, Roma (Cyganie), Laponia, Somaliland, Molukki Południowe, Kamerun Południowy (Ambazonia), Tybet, Cypr Północny (Turcy Cypryjscy) i Papua Zachodnia.
Wstępnie przyjęte kraje to: Czeczenia, Rapanui (Wyspy Wielkanocne), Kiribati, Masaj (Masajowie), Sahara Zachodnia i Zanzibar.
Stowarzyszonymi członkami są: Republika Saugeais, Sealand i Saksonia Dolna Południowa. Republika Saugeais, Sealand są zaliczane do „mikroorganizmów państwowych” ( prywatne państwa).
[Grzegorz Gładzikowski – Komisja Statystyczna PZLA]