Toruń minimalnie przegrał z Glasgow walkę o organizacje w 2019 roku halowych mistrzostw Europy. Gospodarza imprezy wybrała dziś w południe obradująca w Amsterdamie Rada European Athletics.
Toruń minimalnie przegrał z Glasgow walkę o organizacje w 2019 roku halowych mistrzostw Europy. Gospodarza imprezy wybrała dziś w południe obradująca w Amsterdamie Rada European Athletics.
Polska prezentacja zyskała bardzo dużo pozytywnych ocen. Walka z Glasgow trwała do samego końca. Ostatecznie za polską ofertą głosowało 6 przedstawicieli Rady, na brytyjską oddano tylko 3 głosy więcej. Na pokonanym polu zostały także Mińsk i Apeldoorn.
- Byliśmy pełni nadziei na sukces, nasza prezentacja i oferta bardzo spodobała się przedstawicielom European Athletics – mówi obecny w Amsterdamie Piotr Długosielski.
Polska delegacja w Amsterdamie: od lewej Marek Plawgo, Krzysztof Wolsztyński, Piotr Długosielski, prezydent Torunia Michał Zaleski oraz Andrzej Kulikowski (foto: Serge Ligtenberg)
35. Halowe Mistrzostwa Europy odbędą się w Glasgow w pierwszy weekend marca 2019 roku. Szkockie miasto gościło już w przeszłości halowe mistrzostwa kontynentu – w 1990 roku złoto zdobył tam Artur Partyka.
Najbliższy czempionat Starego Kontynentu pod dachem odbędzie się w 2017 roku w Belgradzie, stolicy Serbii.
Dzisiejsza decyzja Rady European Athletics oznacza, że w trzech kolejnych latach lekkoatleci z Europy regularnie będą podróżować na Wyspy Brytyjskie – w sierpniu 2017 roku na mistrzostwa świata do Londynu, pół roku później na halowy czempionat IAAF do Birmingham i ostatecznie w 2019 na zawody do Glasgow.
Rada European Athletics zdecydowała dziś także, że w 2018 gospodarzem 2. Mistrzostw Europy U18 będzie Győr – to węgierskie miasto młodych sportowców zaprosi także rok wcześniej, gdy będzie organizatorem kolejnej odsłony Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF). Kontrkandydatowi do organizacji mistrzostw do lat 18 w roku 2018 – włoskiemu Rieti – powierzono prawo do przygotowania tych zawodów w 2020 roku.
Maciej Jałoszyński