Po I dniu zmagań w wielobojowych mistrzostwach Polski liderami są Karolina Tymińska oraz znakomicie spisujący się Paweł Wiesiołek, który ma duże szanse na wywalczenie w Warszawie minimum olimpijskiego. W gronie zawodników do lat 20 prowadzą Weronika Grzelak oraz Patryk Baran. Stadion AWF szczęśliwie ominęła dziś przechodząca przez stolicę burza i wieloboiści rywalizowali głównie przy słonecznej pogodzie.
Po I dniu zmagań w wielobojowych mistrzostwach Polski liderami są Karolina Tymińska oraz znakomicie spisujący się Paweł Wiesiołek, który ma duże szanse na wywalczenie w Warszawie minimum olimpijskiego. W gronie zawodników do lat 20 prowadzą Weronika Grzelak oraz Patryk Baran. Stadion AWF szczęśliwie ominęła dziś przechodząca przez stolicę burza i wieloboiści rywalizowali głównie przy słonecznej pogodzie.
Po dwóch weekendach ważnych wydarzeń lekkoatletycznych w Warszawie – Memoriale Zygmunta Szelesta oraz 1. Drużynowych Mistrzostwach Polski – na stadionie AWF odbywają się kolejne istotne zawody tzn. mistrzostwa Polski w wielobojach seniorów, U23 i juniorów.
Seniorzy
Paweł Wiesiołek zaczął zmagania w Warszawie od poprawienia rekordu życiowego w biegu na 100 metrów – na stadionie bielańskiej AWF uzyskał znakomite 10.74. Trzeba zaznaczyć, że jeszcze przed tygodniem zawodnik Marka Rzepki rekord wyśrubował do 10.81, a sezon zaczynał z życiówką na poziomie 10.97.
W drugiej konkurencji sobotnich zmagań Wiesiołkowi w pierwszych dwóch skokach ciągle brakowało tak oczekiwanego błysku – na szczęście ów pojawił się w ostatniej serii, w której zawodnik Warszawianki pofrunął na 7.20 i konkurs zakończył z uśmiechem na twarzy. 7 metrów skończył także Karol Ciesielski.
Pchnięcie kulą Wiesiołek, zmierzający w Warszawie po wynik na poziomie 8000 punktów, zaczął od bardzo dobrego pchnięcia w serii próbnej. W zmaganiach faworyt mistrzostw w pierwszej kolejce musnął nogą próg i sędzia był zmuszony do poniesienia czerwonej chorągiewki chociaż kula lądowała za granicą 14 metrów. Później Wiesiołek pchał jeszcze 13.87 oraz w finalnie 14.15. Ten wynik dał faworytowi drugie miejsce – zaledwie centymetr dalej pofrunęła kula Karola Ciesielskiego.
Skok wzwyż był prawdziwym koncertem Pawła Wiesiołka. Zawodnik Warszawianki rozpoczął konkurs od udanej próby na 1.87, która była tylko preludium do jego popisu w kolejnych skokach. Gdy w tle słychać było grzmoty przechodzącej przez Warszawę burzy nad stadionem AWF zza chmur wychodziło słońce, a Wiesiołek jak burza pokonywał poprzeczkę zawieszoną na 1.96, 1.99, 2.02, 2.05 (w drugim podejściu), 2.08 i wreszcie 2.11 – nowy rekord życiowy padł łupem wieloboisty Warszawianki w drugiej próbie. Na koniec obrońca tytułu był bliski skoczenia aż 2.14.
Paweł Wiesiołek świetnie spisuje się w Warszawie, w skoku wzwyż wyśrubował rekord życiowy 2.11 (foto: Tomasz Kasjaniuk)
400 metrów tradycyjnie kończy pierwszy dzień zmagań dziesięcioboistów. Na dystansie jednego okrążenia Paweł Wiesiołek niesiony dopingiem z trybun złamał 50 sekund uzyskując na mecie 49.78. Za jego plecami finiszował Jacek Chochorowski (49.91).
Po sobotnich zmaganiach Paweł Wiesiołek jest na kursie na ponad 8100 punktów, czyli olimpijskie minimum – w pierwszych pięciu konkurencjach zgromadził 4250 punktów. Drugi po I dniu jest Karol Ciesielski (3665 pkt.), a na trzecim miejscu plasuje się Rafał Abramowski (3563 pkt.).
- Życiówka po pierwszym dniu nastraja mnie pozytywnie przed niedzielnymi konkurencjami – podsumował krótko sobotnie zmagania w Warszawie lider dziesięcioboju Paweł Wiesiołek.
Juniorzy U20
W biegu na 100 metrów najszybszy był Radosław Sobczyk, który pobiegł 10.89. Zgodnie z oczekiwaniami wystartowali także Patryk Baran (11.11) oraz Maciej Włódarski (11.19). Najlepszy w skoku w dal był Patryk Baran, który jako jedyny przekroczył 7 metrów uzyskując już w pierwszej serii 7.02. Świetnie spisał się w pchnięciu kulą Rafał Horbowicz, który był najlepszy z nowym rekordem życiowym 15.44. Patryk Baran znakomicie skakał wzwyż i pokonał 2.02. Na koniec dnia Radosław Sobczyk wygrał, z czasem 49.56, bieg na 400 metrów.
Patryk Baran w drodze po minimum na mistrzostwa świata w Bydgoszczy (foto: Tomasz Kasjaniuk)
Po pierwszym dniu Patryk Baran jest liderem i ma 3910 punktów – zawodnik z Tczewa ma spore szanse na wypełnienie w Warszawie minimum na mistrzostwa świata do lat 20 w Bydgoszczy. Drugi jest Sobczyk (3836 pkt.), a trzeci Maciej Włódarski (3681 pkt.), który broni na Bielanach tytułu mistrzowskiego wywalczonego przed rokiem w Krakowie.
Seniorki
Pierwszą konkurencję siedmioboju – bieg na 100 metrów przez płotki – wygrała Karolina Tymińska, która uzyskała 13.57 i nie dała się pokonać Izabeli Mikołajczyk (13.99).
Po biegu płotkarskim panie udały się na skocznie wzwyż. Tam nie było zaskoczenia – najlepiej spisywała się Mikołajczyk, która w trzeciej próbie pokonała 1.72 i w drugich 1.78 oraz 1.81. Druga w tej konkurencji była Marlena Maj (1.69), na trzecim miejscu zmagania zakończyła Karolina Tymińska (1.66).
W pchnięciu kulą zdecydowanie najlepsza była Tymińska, która pchając 13.80 o ponad metr pokonała Patrycję Skórzewską(12.28). Izabela Mikołajczyk mimo uzyskania 12.04 zachowała wywalczoną w skoku wzwyż pozycję liderki wieloboju.
Na koniec pierwszego dnia zmagań w biegu na 200 metrów Karolina Tymińska uzyskała 24.26 i pokonała goniącą ją na prostej Izabelę Mikołajczyk (25.01). Po finałowej sobotniej konkurencji Tymińska odzyskała prowadzenie i po I dniu ma 3583 pkt. Wiceliderką siedmioboju jest Mikołajczyk (3521 pkt.), a na brązowej pozycji plasuje się Patrycja Skórzewska (3169 pkt.).
Karolina Tymińska na mecie biegu na 200 metrów (foto: Tomasz Kasjaniuk)
Juniorki U20
W pierwszej konkurencji nie było niespodzianki – przez płotki najszybciej pobiegła świeżo upieczona rekordzistka Polski Weronika Grzelak – w Warszawie uzyskała 14.39. Na skoczni wzwyż wynik 1.72 pozwolił wygrać i dodać do swojego dorobku 879 punkty Dominice Włochowicz. Grzelak skoczyła 1.66 i była druga – ten wynik przekłada się na 806 wielobojowych punktów. W pchnięciu kulą zawodniczka z Wałbrzycha uzyskała 11.59 i drugą Karolinę Jóźwiak pokonał o blisko metr (10.68), a 200 metrów przebiegła w 24.86 i była najszybsza.
Po pierwszym dniu rekordzistka Polski do lat 20 Grzelak ma 3264 punkty i prowadzi z Dominiką Włochowicz (3097 pkt.) oraz Karoliną Jóźwiak (3004 pkt.).
Weronika Grzelak na bieżni AWF w Warszawie (foto: Tomasz Kasjaniuk)
- Weronika Grzelak ma 78 punktów mniej niż zdobyła przed kilkunastoma dniami gdy we Wrocławiu biła rekord kraju – zauważa obecny w Warszawie statystyk Tomasz Wieczorek.
Warszawa AWF, Maciej Jałoszyński