Trwa 56. edycja ligi seniorów czyli PZLA Drużynowe Mistrzostwa Polski 2017, po raz drugi w historii pierwsza runda jest rozgrywana w systemie wieloterminowym (rozproszonym).
Trwa 56. edycja ligi seniorów czyli PZLA Drużynowe Mistrzostwa Polski 2017, po raz drugi w historii pierwsza runda jest rozgrywana w systemie wieloterminowym (rozproszonym).
Regulamin I rundy PZLA DME 2017 (w skrócie)
Kluby startują w zawodach ujętych: w kalendarzu PZLA (z minimum klasą sportową I) oraz w kalendarzach EA i IAAF (rangi co najmniej Area Permit) w terminie od 13 maja do 25 czerwca br. Do rozgrywek wliczane są także rozegrane wcześniej mistrzostwa Polski w chodzie sportowym na 50 km, wyniki chodu na 20 km w Zaniemyślu oraz mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 m.
Klub zgłosił 20 zawodników do jednej lub dwóch konkurencji indywidualnej.
Do punktacji zalicza się 20 wyników, najwyżej punktowanych wg tabel punktowych PZLA, osiągniętych przez zawodników w regulaminowych warunkach w zgłoszonych konkurencjach, na ww. zawodach.
Do II rundy awansuje 12 zespołów z największą liczbą punktów zdobytych w I rundzie.
Obecny regulamin ligi został pozytywnie przyjęty przez środowisko lekkoatletyczne, do rozgrwek zgłoszono 43 zespoły z 35 klubów (np. w roku 2015 sklasyfikowano zaledwie 19 drużyn).
Jak wynika z prowadzonej na bieżąco klasyfikacji, na 18 dni przed zakończeniem I rundy, trzy czołowe lokaty zajmują:
- KS AZS AWF Kraków, aktualny mistrz Polski, najwięcej punktów przysporzyli kulomiot Michał Haratyk (190 pkt) oraz płotkarki Klaudia Siciarz (170) i Aleksandra Gaworska (168); w odwodzie pozostaje Katarzyna Broniatowska, bez zaliczonego startu.
- KS AZS AWF Wrocław, powrócił do rywalizacji po czteroletniej przerwie, liderzy – 400-metrowiec Rafał Omelko (180) i płotkarka Joanna Linkiewicz (173)
- KS Podlasie Białystok, wicemistrz Polski 2016, z trzema gwiazdami – Kamilą Lićwinko (195), Damianem Czykierem (193) i Wojciechem Nowickim (188) *
Z pozostałych drużyn warto zwrócić uwagę na klub CWZS Zawiszę Bydgoszcz SL, jedyny z czołówki, który ma zaliczone wyniki tylko 19 zawodników (nie startował kontuzjowany Patryk Sieradzki).
Jest dość prawdopodobne, że 12 czołowych klubów w takim zestawieniu rozegra rundę finałową. Do walki może się jeszcze włączyć MKS-MOS Płomień Sosnowiec, chociaż żadnemu klubowi nie należy jeszcze odbierać szans.
Runda finałowa zostanie rozegrana w Jeleniej Górze (trwają ustalenia dotyczące transmisji live w TVP Sport) wg diametralnie różnego regulaminu: w jednym terminie, punktacja za miejsca (od 12… do 1 pkt), tylko w wybranych 24 konkurencjach (ze sztafetami, bez biegów długich i chodu, z połową konkurencji technicznych), z możliwością wypożyczenia do pięciu zawodników (w tym zagranicznych).
Aktualna klasyfikacja:
Pełny regulamin: DMP 2017
* Jak widać klasyfikacja zmieniła się po dodaniu komunikatu z Poznania (zawody rozegrane w niedzielę, wyniki przesłane w czwartek w południe), OŚ AZS Poznań awansował na trzecie miejsce kosztem Podlasia Białystok.
jr
Teoretycznie obecnie klub może być sklasyfikowany po zgłoszeniu zaledwie 10 zawodników (każdego do dwóch konkurencji). Przez wiele lat w XX wieku obowiązywało zgłoszenie do ligi po dwóch zawodników (a w jednym sezonie nawet trzech) do każdej konkurencji.