Supermaraton Stulecia na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie 10 listopada, w setną rocznicę przyjazdu do stolicy Pierwszego Marszałka Polski, decyzją PZLA będzie jednocześnie mistrzostwami kraju na dystansie 100 km.
Supermaraton Stulecia na terenie Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie 10 listopada, w setną rocznicę przyjazdu do stolicy Pierwszego Marszałka Polski, decyzją PZLA będzie jednocześnie mistrzostwami kraju na dystansie 100 km.
Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie podano dalsze szczegóły tej wyjątkowej imprezy.
Rejestracja zawodników do rywalizacji na dystansie 100 km rozpocznie się we wtorek, 5 grudnia, na stronie supermaratonstulecia.pl i potrwa do 6 czerwca.
5 grudnia przypada 150. rocznica urodzin Piłsudskiego, natomiast 6 czerwca – 200. rocznica śmierci generała Jana Henryka Dąbrowskiego, twórcy Legionów Polskich we Włoszech.
Rejestracja może zakończyć się wcześniej, jeśli limit 150 miejsc zostanie wyczerpany. Wprawdzie w dyspozycji organizatorów będzie jeszcze pula rezerwowa, głównie dla czołowych zawodników w kraju i za granicą, to jednak – jak zaznaczył rektor AWF dr hab. prof. Andrzej Mastalerz – pojemność trasy (pętla długości 1520 m) wymusza wprowadzenie limitu.
Obecny na konferencji wiceprezes PZLA Tomasz Majewski podkreślił, że w dniu 10 listopada 2018 r., biegiem na dystansie 100 km na terenie warszawskiej AWF, praktycznie rozpoczną się obchody 100-lecia PZLA założonego w dniu 11 października 1919 r. w Krakowie.
Dwukrotny mistrz olimpijski nie planuje być tylko biernym obserwatorem zawodów – będzie przygotowany do pokonania co najmniej jednej rundy. Tym bardziej, że podczas swojej kariery wielokrotnie biegał w lasku na terenie AWF.
Wcześniej, w dniach 13-21 października 2018, w stolicy Nepalu – Katmandu, odbędzie się Supermaraton Stulecia Pamięci Polskich Himalaistów, którzy na zawsze pozostali na szczytach 14 ośmiotysięczników. Rejestracja (poprzez stronę polskiehimalaje.pl) rozpoczęła się już dwa lata temu i potrwa do maja. Dotychczas zgłosiło się blisko 400 osób, przy czym większość chce połączyć bieg z trekkingiem do bazy pod Everestem na wysokości 5400 m.
Również dwa lata temu zainaugurowana została rejestracja na projekt stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości z głównym celem – organizacją 100 biegów w 100 miastach z udziałem 100 tysięcy osób, które wystartowałyby 11 listopada o godzinie 11.11. Dotychczas zgłosiło się 65 miejscowości, a przygotowania na różnych szczeblach są daleko zaawansowane. Organizatorzy przyszłorocznego 30. Biegu Niepodległości w Warszawie marzą o podwojeniu tegorocznej liczby uczestników, o przekroczeniu 30 tysięcy biegaczy na mecie, w br. sklasyfikowano 15 tysięcy 18 uczestników,
Janusz Kalinowski + jr