Menu
1 / 0
Aktualności /

STO DNI NOWYCH WŁADZ PZLA

10 stycznia 2009 roku wybrano nowego Prezesa PZLA. Został nim dr Jerzy Skucha. Dzień później powołano Zarząd PZLA, a następnie Prezydium Związku. 20 kwietnia 2009 minęło więc sto dni od przełomowej zmiany we władzach polskiej lekkoatletyki.

10 stycznia 2009 roku, podczas Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego w Spale, delegaci wojewódzkich związków lekkoatletycznych wybrali nowego Prezesa PZLA. Został nim dr Jerzy Skucha – swoje głosy oddało na niego 69 ze 101 uprawnionych osób. Dzień później powołano Zarząd PZLA, a następnie Prezydium Związku. 20 kwietnia 2009 minęło więc sto dni od przełomowej zmiany we władzach polskiej lekkoatletyki.

 

W tym czasie nowy Prezes - wraz z osobami działającymi w Prezydium i Zarządzie - podjął szereg działań, mających na celu uporządkowanie kwestii finansowych i organizacyjnych w PZLA. Długie negocjacje z najważniejszymi osobami kierującymi sportem w kraju oraz sponsorami – to tylko niektóre tematy podjęte przez władze Związku. Efekt? Przychylna postawa Ministerstwa Sportu i podpisanie pierwszych umów sponsorskich. Uczyniono też duży krok na drodze do poprawy warunków opieki medycznej zawodników objętych szkoleniem. Prezes Jerzy Skucha za jeden z głównych celów postawił sobie promowanie powstawania w regionach nowych obiektów sportowych, służących rozwojowi naszej dyscypliny i ułatwiających młodzieży dostęp do uprawiania lekkoatletyki. W związku z tym odbył wiele spotkań z przedstawicielami władz lokalnych.

 

Oto najważniejsze sprawy, którymi zajęły się władze PZLA podczas pierwszych 100 dni swojej działalności:

 

1. Odbyły się spotkania z kierownictwem Ministerstwa Sportu i Turystyki

- z ministrem Mirosławem Drzewieckim – rozmowa miała miejsce w Ministerstwie Sportu i Turystyki w obecności sekretarza stanu Adama Giersza. Jej tematem była sytuacja finansowa PZLA, jaką zastały po wyborach nowe władze Związku. Minister Drzewiecki z dużym zrozumieniem potraktował problemy PZLA, zapewniając, że intencją władz sportu jest jak najszybsze uporządkowanie relacji finansowych między tymi dwiema instytucjami.

W dalszej kolejności przedstawiono ministrowi koncepcję budowy tzw. Orlików Lekkoatletycznych, stadionów z okólną 400-u metrową bieżnią, służących naborowi i rozwojowi lekkiej atletyki wśród dzieci i młodzieży. Pomysł Orlików LA spotkał się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli ministerstwa. Prezes Związku złożył odpowiednią dokumentację na ręce ministra;

- z sekretarzem stanu Adamem Gierszem – tematem rozmów były finansowe i organizacyjne uwarunkowania szkolenia olimpijskiego oraz jego bezpośredniego zaplecza;

- z podsekretarzem stanu Tomaszem Półgrabskim – rozmowy dotyczyły związkowych i ministerialnych priorytetów inwestycyjnych, w tym rozpoczęcia budowy lekkoatletycznego centrum szkolenia w Warszawie na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

 

2. Kilka dni po wyborach odbyło się spotkanie prezesa z uczestnikami zgrupowania w Spale (trenerzy, opieka medyczna, zawodnicy).

 

3. Prezes Jerzy Skucha spotkał się z dyrektorem COS Spała, panem Zbigniewem Tomkowskim. Rozmawiano na temat dalszej współpracy. Omówiono kwestię zastąpienia dotychczasowej bieżni okólnej w hali COS Spała nową bieżnią o drewnianym podłożu. Sprawie nadano szybki tok. Obecnie COS Spała poszukuje projektanta nowej bieżni w hali.

 

4. Odbyły się spotkania prezesa Jerzego Skuchy, wiceprezesa Sebastiana Chmary i dyrektora generalnego Jana Ślęzaka z potencjalnymi sponsorami Związku. Doprowadziły one do podpisania umów sponsorskich na czterolecie 2009-2012 z firmami:

- Reebok,

- Samsung,

- Tamex.

Trwają rozmowy z innymi dużymi firmami na temat objęcia opieką sponsorską naszego Związku oraz organizowanych przez nas imprez.

Członkowie nowego Zarządu PZLA - od lewej: Tadeusz Pietrewicz, Paweł Januszewski i Jerzy Skucha (fot. Adam Nurkiewicz www. mediasport.pl)

 

5. Odbyły się dwa posiedzenia Zarządu PZLA. Podczas pierwszego z nich ukonstytuowało się Prezydium, powołano przewodniczących komisji problemowych. Podczas drugiego posiedzenia rozstrzygnięto dwa istotne konkursy: sekretarzem generalnym Związku został Jan Ślęzak, a dyrektorem sportowym Tadeusz Osik. Ponadto jednogłośne przyjęto bilans finansowy PZLA za rok 2008. Wynik za ten okres jest dodatni. Zobowiązania za rok 2007 w zdecydowanej większości zostały uregulowane. W PZLA przywrócono płynność finansową. Bieżące działania mają na celu utrzymanie tej płynności i poprawę sytuacji finansowej PZLA. Podczas tego posiedzenia Zarządu wytypowano kierowników reprezentacji na główne imprezy mistrzowskie sezonu 2009 oraz wytypowano delegatów zarządu na krajowe imprezy mistrzowskie.

 

Obsada kierownicza reprezentacji Polski podczas międzynarodowych imprez mistrzowskich 2009:

 

Impreza

Miejsce

Termin

Kierownik ekipy

PE chód

Metz FRA

24.05.

E. Stawiarz

DME

Leiria POR

20-21.06.

J. Ślęzak

PE wieloboje

Szczecin POL

27-28.06.

P. Bartnik

MŚJMł

Bressanone ITA

8-13.07.

P. Bartnik

MME

Kowno LTU

16-19.07.

A. Szczesny

MEJ

Nowy Sad SER

23-26.07.

L. Leszczyński

Berlin GER

15-23.08.

J. Krynicki

 

 

Przedstawiciele Zarządu PZLA na krajowych imprezach mistrzowskich 2009:

 

Impreza

Miejsce

Termin

Delegat

MP 10 000 m

Kędzierzyn-Koźle

2.05.

E. Stawiarz

MP wieloboje

Piła

6-7.06.

P. Bartnik

MMP

10.000 m

Postomino

20.06.

A. Szczesny

MPJ

Słupsk

3-5.07.

J. Skucha

OOM

Kraków

24-26.07.

E. Stawiarz

MPS

Bydgoszcz

31.07. – 2.08.

J. Skucha

MMP

Bielsko-Biala

29-30.08.

J. Skucha

MP półmaraton

Piła

6.09.

E. Stawiarz

MPJ chód 20 km

Bratkowice

12.09.

J. Mazur

Mały Memoriał JK

Zamość

26-27.09.

J. Mazur

 

 

6. Zatrudniono redaktora Rafała Bałę na stanowisku oficera prasowego Związku.

 

7. Podpisano umowy z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej w sprawie ciągłego monitorowania stanu zdrowia oraz wytrenowania 50 zawodników szkolenia olimpijskiego i jego zaplecza.

 

8. Zdecydowano o wystąpieniu do prezydenta RP o objęcie patronatem honorowym obchodów 90-lecia Związku. Postanowiono powołać komitet organizacyjny obchodów, w skład którego weszli: Jan Ślęzak – dyrektor generalny, Tadeusz Pietrewicz – członek Zarządu, Lech Leszczyński – członek Zarządu, Janusz Rozum – wiceprezes PZLA, prof. dr hab. Stefan Pietkiewicz – przewodniczący Komisji Statystycznej. Lista członków komitetu jest otwarta. Komitet organizacyjny został zobowiązany do przedstawienia podziału obowiązków i harmonogramu przygotowań. Główne obchody zaplanowano na 10 października w siedzibie PKOl-u.

 

9. Zatwierdzono, przygotowane przez wiceprezesa Sebastiana Chmarę, pakiety sponsorskie dla potencjalnych sponsorów Związku. Postanowiono, że każda osoba fizyczna, która pozyska sponsora dla Związku otrzyma od kwoty sponsorskiej prowizję w wysokości 10%, natomiast firma pozyskująca sponsora może negocjować wysokość prowizji (do 20%). Członkowie Zarządu i pracownicy biura Związku nie mogą ubiegać się o powyższą prowizję.

 

10. Prezes PZLA spotkał się z Andrzejem Majkowskim oraz Marianem Woroninem w celu ustalenia wspólnej koncepcji modernizacji regulaminu Czwartków LA, zapewniającej większy dopływ uczestników tych zawodów do Kadry Narodowej Juniorów.

 

11. Trener odnowy biologicznej Marek Adamski podpisał kontrakt na pracę z kadrą szkolenia olimpijskiego; jednocześnie został on koordynatorem zespołu fizjoterapeutów Związku.
Powrót do listy

Więcej