Menu
1 / 0
Aktualności /

Złoty Stok: Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich

Złoty Stok: Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich

jej otoczeniu podjął się organizacji tych mistrzostw w przeddzień swojej imprezy. ...

W Złotym Stoku, niewielkim miasteczku w powiecie ząbkowickim, na Dolnym Śląsku odbyły się ostatnie w tym roku mistrzostwa Polski w biegach górskich. Impreza ta początkowo miała się odbyć tradycyjnie w Górze Świętej Anny, potem planowana była w Głuchołazach, ale najwyraźniej kryzys finansowy, bo chyba nie jakaś klątwa duchów gór, dotknął Opolszczyznę i w końcu organizator Biegu Po Złoto, odbywającego się po chodnikach byłej kopalni złota i w jej otoczeniu podjął się organizacji tych mistrzostw w przeddzień swojej imprezy.

Nie wszyscy najlepsi zjawili się na tych mistrzostwach, niektóre kluby wyczerpały swoje zasoby finansowe, inne zaleciły swoim zawodnikom raczej roztrenowanie niż walkę o krajowy prymat, ale i tak emocji nie zabrakło. Trasa nie imponowała przewyższeniami. Ich suma osiągała niespełna 10%, za to trudność techniczna wyrażała się w nawierzchni, urozmaiconym profilu, wąskich i krętych ścieżkach, a w ogóle, aby nadawała się do biegania, przedstawiciel Komisji Biegów Przełajowych, Ulicznych, Górskich i Chodu Sportowego pracował rano przed zawodami w pocie czoła i innych części ciała z pomocą wysokiej klasy sekatora ogrodniczego prawie półtorej godziny. Ponieważ pętla biegów mistrzowskich liczyła zaledwie 1400 m, prawie wszyscy zawodnicy i trenerzy zdołali zapoznać się z trasą przed zawodami i co tu dużo mówić - wszyscy byli przygotowani na najgorsze. Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny i poza kilkoma upadkami oraz otarciami naskórka nic nikomu się nie stało. Była to po prostu trasa anglosaska typu włoskiego, a co oznacza ten termin, to wszyscy, którzy mieli okazję startować w biegach górskich we Włoszech doskonale wiedzą.

W biegach dzieci, nie zaliczanych do rywalizacji mistrzowskiej dominowały biegaczki z Ustrzyk Dolnych, które liczną grupą zjawiły się na tych zawodach.

W biegu młodziczek, podobnie jak podczas anglosaskich mistrzostw Polski w Ustrzykach Dolnych wygrała Agnieszka Filipowska z Rudnika, ale tym razem jej przewaga nie była tak zdecydowana. Za jej plecami toczyła się zacięta walka o medale, na drugiej pozycji przybiegła Monika Dias, a za nią na metę wpadły w tym samym czasie dwie zawodniczki – debiutująca w biegu górskim Monika Gębarzewska i Kamila Zatorska – córka Izabeli. Minimalnie lepsza okazała się debiutantka.

W kategorii młodzików mistrz Polski z Ustrzyk Dolnych, Mateusz Borkowski upadł na trasie, sporo stracił, na ostatnią, liczącą 200 m, prostą wybiegł trzeci. Dzięki wspaniałemu finiszowi na ostatnich pięciu metrach wyszedł na pierwsze miejsce przed Michała Kopeckiego. Brązowy medal zdobył Marcin Kuliga ze stratą 1 sekundy do czołowej dwójki.

Rywalizacja juniorek i juniorów młodszych zdominowana została przez reprezentantów Polski na mistrzostwa Europy juniorów młodszych. Wśród juniorek młodszych pewnie zwyciężyła Katarzyna Wojciechowska, której przestała dolegać uciążliwa kontuzja kolana, przed Kamilą Kobos, a o trzecie miejsce zaciętą walkę stoczyły trzy zawodniczki, z których najlepsza okazała się Amanda Stokowy.

Wśród juniorów młodszych już na pierwszym okrążeniu ustaliła się kolejność na miejscach medalowych. Prowadził Rafał Matuszczak przed Marcinem Żychskim i Patrykiem Lachowskim i taka kolejność bez żadnych dramatycznych wydarzeń zachowała się do mety. Mistrzem Polski został więc mistrz Europy, wicemistrzem – brązowy medalista, a brązowym medalistą mistrzostw Polski – 12. zawodnik w Europie. Przy okazji warto dodać, że Rafał Matuszczak okazał się najlepiej zbiegającym polskim zawodnikiem po opublikowaniu klasyfikacji na podbiegu i zbiegu podczas zawodów Trofeo Vanoni, które odbyły się 12 dni wcześniej we Włoszech, a w których wystartowało 6 polskich zawodników.

Marta Orłowska nie miała najlepszego sezonu w swojej karierze. Ale to ona prowadziła od startu do mety w kategorii juniorek i choć przed tymi zawodami w hierarchii juniorek i juniorek młodszych biorących udział w tych mistrzostwach była numerem 3 uzyskała najlepszy czas w obu tych kategoriach wiekowych. Na drugim miejscu Magdalena Frąckowiak, a na trzecim - Karolina Ślęzak.

Najwięcej emocji wywołała rywalizacja juniorów. Zaraz po starcie prowadzenie, objął 12. zawodnik mistrzostw świata w Albanii, srebrny medalista w drużynie Jakub Rygiel, ale tuż za nim biegło 3 następnych zawodników i odstępy pomiędzy czterema pierwszymi zawodnikami były niewielkie. Wszystko rozstrzygnęło się na ostatnim okrążeniu, kiedy to upadek „zaliczył” biegnący na trzeciej pozycji Krzysztof Szymanowski. Debiutujący w biegu górskim Andrzej Rogiewicz, który obawiał się „zajezdni” zaatakował wtedy z czwartego miejsca tak skutecznie, że wyprzedził specjalizującego się obecnie w biegach górskich Sylwestra Lepiarza. Jakub Rygiel był jednak nie do pokonania i zdobył trzeci w tym sezonie medal – tym razem złoty po srebrnym w biegu alpejskim i brązowym w biegu anglosaskim.

Starosta Ząbkowicki i przewodnicząca Rady Powiatu Ząbkowickiego, którzy przyszli na dekorację przyznali, że nie spodziewali się takiej imprezy, w której medale zdobywali biegacze z 7 województw, z medalistami mistrzostw świata i Europy. Zapowiedzieli, że przy następnej takiej okazji zorganizują w powiecie eliminacje do mistrzostw. To dobry pomysł dla następnych organizatorów.


Młodzicy na trasie

Mistrzostwa Polski Juniorów, Juniorów Młodszych i Młodzików w Biegach Górskich,
Złoty Stok, 04.11.2011 r.


Młodziczki, 1,4 km + 69 m – 69 m
1. Agnieszka Filipowska (LKB Rudnik) – 7:09; 2. Monika Dias (WKS Flota Gdynia) – 7:20; 3. Monika Gębarzewska (SS MKS Parasol Wrocław) – 7:27; 4. Kamila Zatorska (LUKS Burza Rogi) – 7:27; 5. Edyta Bielec (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 7:33; 6. Monika Kaliwoda (Gimnazjum Bolesław) – 7:56

Młodzicy, 1,4 km + 69 m – 69 m
1. Mateusz Borkowski (LKB Rudnik) – 6:10; 2. Michał Kopecki (LKS Zantyr Sztum) – 6:10; 3. Marcin Kuliga (LUKS Burza Rogi) – 6:11; 4. Rafał Bułaj (LKS Zantyr Sztum) – 6:21; 5. Piotr Mikołajczak (LKS Sana Kościan) – 6:32; 6. Piotr Jagieła (LKB Rudnik) – 6:38

Juniorki młodsze, 2,8 km + 138 m – 138 m
1. Katarzyna Wojciechowska (MKS Stal Nowa Dęba) – 16:38; 2. Kamila Kobos (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 17:37; 3. Amanda Stokowy (ZST Wodzisław) – 18:08; 4. Patrycja Śliwiak (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 18:08; 5. Magdalena Tokarczyk (MUKS Ilkus Olkusz) – 18:47; 6. Kinga Byczek (IKS Olkusz) – 19:08

Juniorzy młodsi, 4,2 km + 207 m – 207 m
1. Rafał Matuszczak (LLKS Osowa Sień) – 19:32; 2. Marcin Żychski (UKS Wiking Rychnowy) – 20:22; 3. Patryk Lachowski (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 21:04; 4. Artur Januszek (LKS Kłos Olkusz) – 21:41; 5. Dawid Laszczowski (LLKS Osowa Sień) – 21:47; 6. Kacper Bielat (LKS Kłos Olkusz) – 22:56

Juniorki, 2,8 km + 138 m – 138 m
1. Marat Orłowska (MKS Halicz Ustrzyki Dolne) – 16:00; 2. Magda Frąckowiak (LLKS Osowa Sień) – 17:13; 3. Karolina Ślęzak (IKS Olkusz) – 17:58; 4. Wioletta Nowak (LKS Kłos Olkusz) – 21:35

Juniorzy, 4,2 km + 207 m – 207 m
1. Jakub Rygiel (LUKS Burza Rogi) – 19:17; 2. Andrzej Rogiewicz (LKS Zantyr Sztum) – 19:38; 3. Sylwester Lepiarz (MUKS THM Ostrowiec Świętokrzyski) – 19:38; 4. Krzysztof Szymanowski (LKS Sana Kościan) – 20:13; 5. Piotr Czarnecki (SUBS Bielsko-Biała) – 21:04; 6. Wojciech Pasich (IKS Olkusz) – 22:22

Pełne wyniki:   ZŁOTY STOK

Klasyfikacja medalowa wg województw
  złote srebrne brązowe
1. podkarpackie 3 1 2
2. świętokrzyskie 2   1
3. lubuskie 1 1  
4. pomorskie   4  
5= dolnośląskie     1
  śląskie     1
  małopolskie     1

A. Puchacz

Powrót do listy

Więcej