Ponad 1700 zawodników, 22 trenerów oraz przeszło 80 medali Mistrzostw Polski w każdej konkurencji lekkoatletycznej - to piękne karty działalności Towarzystwa Lekkoatletycznego „Pogoń”. W tym roku Towarzystwo obchodzi okrągły jubileusz 50-lecia działalności.
Ponad 1700 zawodników, 22 trenerów oraz przeszło 80 medali Mistrzostw Polski w każdej konkurencji lekkoatletycznej - to piękne karty działalności Towarzystwa Lekkoatletycznego „Pogoń”. W tym roku Towarzystwo obchodzi okrągły jubileusz 50-lecia działalności.
09 listopada 2012 w Miejskim Centrum Kultury zgromadziło się 180 zawodników, trenerów i działaczy. Na uroczystą galę z gratulacjami przybyli także Zbigniew Polakowski – wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Jacek Markowski - prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz prezydent Rudy Śląskiej – Grażyna Dziedzic. - Mam nadzieję, że TL "Pogoń" przez kolejne 50 lat będzie miejscem, gdzie rudzianie będą mogli rozwijać swoje sportowe talenty, gdzie młodzi ludzie znajdą przyjaznych opiekunów, a cała Ruda Śląska będzie kibicować kolejnym sportowym gwiazdom – mówiła prezydent Dziedzic.
Dzisiejsze Towarzystwo wywodzi się z powstałej w 1962 roku sekcji lekkiej atletyki w Klubie Sportowym „Pogoń” Ruda Śląska. Założyli ją Konrad Wyleżoł i Norbert Czepala. Opiekunem i kierownikiem grupy został Józef Spałek, a po nim Alojzy Piotrowski i Stanisław Masoń – pracownicy Huty „Pokój”, pełniącej ówcześnie mecenat nad klubem. W 2003 roku na bazie sekcji powołano do życia Towarzystwo Lekkoatletyczne, którego prezesem jest Piotr Prencel.
- Nasze Towarzystwo może poszczycić się wieloma wybitnymi sportowcami – mówi Piotr Prencel, prezes TL „Pogoń”. - Przede wszystkim muszę wymienić Krystynę Sładek, która w 1970 roku ustanowiła rekord Polski w biegu na 1500 m z czasem 4:20,5. Do tej pory jest to rekord klubu – podkreśla. „Pogoń” miała 33 zawodników, którzy zdobywali medale na mistrzostwach Polski, a wśród nich Elżbietę Hernas, Annę Bubałę, Brygidę Brzęczek, Agnieszkę Falasę, Daniela Kaczmarczyka, Angelikę Stępień, Martynę Puschhaus, Kamila Gołkowskiego, Martynę Nowak, Augusta Jakubika. W „Pogoni” pierwsze kroki w lekkiej atletyce stawiała Zuzanna Radecka – Pakaszewska – olimpijka z Sydney i Aten, brązowa medalistka Mistrzostw Europy, a obecnie trenerka i nauczyciel wychowania fizycznego.
Swoje miejsce w historii obecnego Towarzystwa mają również prof. Janusz Iskra – kierownik katedry sportów indywidualnych AWF Katowice, trener kadry narodowej płotkarzy i prof. JanuszAndres -kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, pierwszy zawodnik, który pokonał granicę 7 m w skoku w dal. Jednym z najwybitniejszych zawodników w historii klubu był Wojciech Theiner – srebrny medalista Mistrzostw Europy Juniorów, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w skoku wzwyż i w skoku w dal, który swoją karierę kontynuuje w AZS AWF Katowice.
Legendą klubu jest niewątpliwie Henryk Kopeć – zawodnik, trener, wychowawca wielu zawodników, którzy po zakończeniu kariery sportowej rozpoczęli pracę z młodzieżą zarówno w klubie jak i w szkołach. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika sekcji, a obecnie wspiera działalność klubu jako działacz. To Henryk Kopeć wymyślił Letnie Igrzyska Lekkoatletyczne, które w tym roku odbyły się po raz XXIII. Wystartowało w nich już ponad 100 tysięcy dzieci i młodzieży naszego miasta. Biegi przełajowe 11 Listopada to też jego pomysł. Inni zasłużeni dla klubu to Andrzej Stawowy i Krzysztof Kotulski – trenerzy skoków, Róża Wieczorek – trenerka rzutów i Czesław Jonda - trener biegów średnich.
- TL „Pogoń” to prawdziwa perełka na liście rudzkich organizacji pozarządowych – mówiła podczas uroczystej gali Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Od 50 lat Towarzystwo przynosi rudzianom wiele powodów do radości i dumy. Złoty jubileusz to doskonała okazja żeby podziękować za wkład wszystkim tym, którzy przez lata służyli swoim zaangażowaniem, talentem i ciężką pracą – dodała prezydent Dziedzic.
Warto przy tym dodać, ze tylko w tym roku zawodnicy Towarzystwa zdobyli 10 medali Mistrzostw Polski i 41 medali Mistrzostw Śląska.
Galę pięknie poprowadził Mirosław Riedel. Zespół „Appasionata” uświetnił uroczystość koncertem muzyki filmowej, przy której wszyscy świetnie się bawili. A potem przy poczęstunku wspomnieniom i rozmowom po latach nie było końca.