Prezentujemy ciekawostki dotyczące 40. Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbyły się w minioną niedzielę w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy.
Prezentujemy ciekawostki dotyczące 40. Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbyły się w minioną niedzielę w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku "Myślęcinek" w Bydgoszczy.
W 40. edycji mistrzostw wszystkie złote medale zdobyły ekipy Kenii i Etiopii - także srebrne medale (poza klasyfikacją drużynową seniorów) przypadły przedstawicielom tych afrykańskich krajów.
Ubiegłoroczny junior Japhet Kipyegon Korir, który wygrał w Bydgoszczy bieg seniorów został najmłodszym w historii mistrzem świata w biegach przełajowych (w niedzielę miał 19 lat i 266 dni). Kenijczyk trzy lata temu w stolicy Kujaw i Pomorza był trzeci w biegu indywidualnym juniorów oraz wraz z kolegami zdobył złoto w drużynie. Obrońca tytułu z Punta Umbría Etiopczyk Imane Merga zdobył srebro. W czołowej dziesiątce biegu seniorów zwycięzca - Korir - był jedynym Kenijczykiem. Szósty na mecie Ben True (USA) był najlepszym zawodnikiem z poza Afryki.
Japhet Kipyegon Korir zmierzający na metę biegu seniorów (foto: Maciej Jałoszyński)
W biegu seniorów drużynowo złoto dla Etiopczyków (pierwszy tytuł od mistrzostw w Saint-Étienne w 2005 roku). Amerykanie pokonali Kenijczyków, dla których trzecie miejsce jest najsłabszym od 1984 roku kiedy to uplasowali się na czwartej lokacie. Stany Zjednoczone trzy lata temu zdobyły medal w klasyfikacji drużynowej wśród seniorek. W tym roku zespół USA - niespodziewanie - wywalczył srebro drużynowe w biegu seniorów. Ostatni raz Amerykanie stali na podium przełajowych mistrzostw świata w klasyfikacji drużynowej w 2001 (brąz). Poprzednio drużynowe wicemistrzostwo świata w biegach przełajowych seniorzy z USA wywalczyli w 1984 roku w East Rutherford w stanie New Jersey.
Kenijka Emily Chebet, podobnie jak trzy lata temu, zdobyła w Bydgoszczy dwa złota (indywidualnie i drużynowo). W klasyfikacji zespołowej brązowy medal dla seniorek z Bahrajnu - to pierwszy medal w tej kategorii dla tego kraju.
Tejitu Daba z Bahrajnu była ósma indywidualnie, a wraz z koleżankami sięgnęła po brązowy medal w rywalizacji zespołowej (foto: Maciej Jałoszyński)
W biegu juniorek pierwsze dwanaście miejsc dla zawodniczek z Kenii i Etiopii. Wśród juniorów pierwszych jedenastu zawodników na mecie pochodziło z Kenii, Etiopii i Erytrei. Faith Chepngetich Kipyegon - zwyciężczyni biegu juniorek oraz złota medalistka ubiegłorocznych mistrzostw świata do lat 20 w biegu na 1500 metrów - dzięki wywalczonym w Bydgoszczy dwóm złotym medalom ma już w dorobku 5 krążków z przełajowych mistrzostw (w tym 4 złote). Kenijka została trzecią w historii juniorką, która obroniła mistrzostwo świata w biegach przełajowych - poprzednio sztuki tej dokonały Viola Kibiwott (2001, 2002) oraz Geznebe Dibaba (2008, 2009).
Najlepsze miejsce wśród wszystkich startujących w Bydgoszczy przedstawicieli Europy zajęła dwukrotna indywidualna mistrzyni Europy w biegach przełajowych (2011, 2012) oraz brązowa medalistka niedawnego halowego czempionatu naszego kontynentu Irlandka Fionnualla Britton, która w biegu seniorek uplasowała się na 14. miejscu. Wśród mężczyzn najlepszym Europejczykiem był Sergio Sanchez z Hiszpanii (16. miejsce). W rywalizacji zawodników do lat 20 najlepiej z przedstawicieli Starego Kontynentu spisali się Brytyjka Emelia Gorecka (16. miejsce) oraz Francuz Alexander Saddedine (29. miejsce). W rywalizacji zespołowej brązowy medal zdobyły juniorki z Wielkiej Brytanii.
Podium klasyfikacji drużynowej juniorek (foto: Małgorzata Ślesińska)
Jubileuszowe mistrzostwa były najzimniejszymi w historii - w niedzielę w Bydgoszczy termometry pokazywały ok. -3o.
W Myślęcinku wystartowało dokładnie 400 zawodników z 41 krajów. Na starcie zabrakło wielu przedstawicieli krajów europejskich (m.in. z Bałkanów i Skandynawii). Medale wywalczyli reprezentanci siedmiu krajów z czterech kontynentów (Afryka, Ameryka Północna, Azja, Europa).
M. Jałoszyński