Dokładnie 5 lat temu, 18 lutego 2009, na zgrupowaniu Reprezentacji Polski w Portugalii odeszła Kamila Skolimowska.
Dokładnie 5 lat temu, 18 lutego 2009, na zgrupowaniu Reprezentacji Polski w Portugalii odeszła Kamila Skolimowska.
W 2000 roku, jako 17-latka, Kamila odniosła swój największy sukces zostając w Sydney mistrzynią olimpijską w rzucie młotem. Zdobytego medalu gratulowała jej wtedy na olimpijskim stadionie m.in. Maria Kwaśniewska-Maleszewska. Jednak zanim Kamila trafiła do Królowej Sportu przygodę ze sportem zaczynała w podnoszeniu ciężarów, była także utalentowaną wioślarką i pływaczką.
Mając 14 lat z wynikiem 57.74 zwyciężyła w Pradze w zawodach I ligi pucharu Europy. Później zdobywała medale mistrzostw Europy juniorów, młodzieżowców i seniorów, była mistrzynią globu juniorek młodszych, z sukcesami reprezentowała Polskę w najważniejszych imprezach lekkoatletycznych na całym świecie. Zdobyła 12 złotych medali mistrzostw Polski seniorów, wielokrotnie poprawiała rekordy Polski w różnych kategoriach wiekowych.
Na Igrzyskach XXIX Olimpiady w Pekinie miała trzy nie mierzony rzuty, zaczęła rozważać zakończenie kariery. Narzekała na zdrowie jednak postanowiła przygotowywać się jeszcze do globalnego czempionatu w Berlinie, który zaplanowano na sierpień 2009. Niestety Kamila Skolimowska zmarła podczas zgrupowania w Portugalii 18 lutego 2009 roku. Kilka dni później, 26 lutego, tłumy żegnały najmłodszą w historii polską mistrzynię olimpijską podczas ceremonii pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie oraz na wojskowych Powązkach. Przyczyną śmierci naszej lekkoatletki był zator tętnicy płucnej.
Tegoroczna rocznicowa Msza Święta w intencji Kamili Skolimowskiej zostanie odprawiona dziś o godzinie 18:00 w kościele św. Ojca Pio na warszawskim Gocławiu (ulica Fieldorfa 1).
W grudniu 2010 roku powstała Fundacja Kamili Skolimowskiej. Celem Fundacji jest pielęgnowanie pamięci o mistrzyni olimpijskiej z Sydney, propagowanie Królowej Sportu oraz pomoc sportowcom. Dotychczas z pomocy Fundacji skorzystało 114 zawodników reprezentujących różne dyscypliny sportu. Prezesem Fundacji jest ojciec Kamili Robert Skolimowski, przed laty czołowy polski ciężarowiec.
Na rok 2014 Fundacja ma bardzo ambitne cele jeśli chodzi o propagowanie lekkoatletyki. W sierpniu w Warszawie odbędzie się jubileuszowy 5. Memoriał Kamili Skolimowskiej. Jak zapowiada Marcin Rosengarten zawody mają nawiązać do najlepszych mityngów organizowanych w stolicy w latach 60-tych XX wieku. Memoriał połączony będzie z Athletic Campem, w którym ma wziąć udział ok. 1000 dzieci. W 2014 odbędzie się także 2. Festiwal Rzutów im. Kamili Skolimowskiej w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich Cetniewo (26 lipca) oraz 1. Rzuty przez Odrę – plenerowy mityng w rzutach dyskiem i młotem na nadodrzańskich wałach w sąsiedztwie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego (25 maja).
17 maja 2014, z inicjatywy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, będzie miała miejsce uroczystość nadania stadionowi lekkoatletyczenmu w Spale imienia Kamili Skolimowskiej. W zorganizowanie uroczystości zaangażowane są PZLA, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Spała, Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Fundacja Kamili Skolimowskiej.
Maciej Jałoszyński