Menu
1 / 0
Aktualności /

Monako: istotne decyzje 127. Sesji MKOl

Monako: istotne decyzje 127. Sesji MKOl

W poniedziałek i wtorek w Monako odbyła się 127. Sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas której podjęto szereg istotnych decyzji dotyczących przyszłości ruchu olimpijskiego.

W poniedziałek i wtorek w Monako odbyła się 127. Sesja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, podczas której podjęto szereg istotnych decyzji dotyczących przyszłości ruchu olimpijskiego.

 
Igrzyska Olimpijskie 2024

Obradujące w Monako władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podjęły decyzje dotyczące procesu wyboru organizatora Igrzysk Olimpijskich 2024. Wstępna faza ubiegania się o igrzyska rozpocznie się 15 września 2015 – do tego czasu Narodowe Komitety Olimpijskie muszą przesłać informacje o miastach, które staną do walki o największą sportową imprezę na świecie. Aktualnie na liście potencjalnych kandydatów znajdują się m.in. miasta Ad-Dauha, Budapeszt, Paryż (chciałby zorganizować igrzyska dokładnie w 100 lat po tym gdy gościł je po raz ostatni), Rzym oraz Stambuł. Swojego kandydata – spośród Berlina i Hamburga – mają wybrać Niemcy. Coraz głośnie mówi się o potencjalnej kandydaturze któregoś z miast z Republiki Południowej Afryki. Tradycyjnie do walki o igrzyska chcą włączyć się Amerykanie – wśród miast, które zgłosiły chęć goszczenia zawodów są Boston, Los Angeles, San Francisco oraz stolica kraju Waszyngton.

Ze zgłoszonych we wrześniu 2015 roku miast Międzynarodowy Komitet Olimpijski na przełomie kwietnia i maja 2016 roku wybierze tzw. oficjalne miasta-kandydatów. Kto zorganizuje Igrzyska Olimpijskie 2024 dowiemy się podczas 130. Sesji MKOl, która odbędzie się latem 2017 roku w Limie (dziś stolica Peru pokonała w walce o organizację tego spotkania Helsinki).

Agenda 2020

Ważną decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jest przyjęcie tzw. Agendy 2020. Dokument ten, którego główny autorem jest Thomas Bach, zakłada poprawę funkcjonowania ruchu olimpijskiego m.in. poprzez zmniejszenie kosztów organizacji Igrzysk Olimpijskich (dopuszczone będzie np. organizowanie zawodów olimpijskich w różnych krajach).

10 500 sportowców i 310 konkurencji podczas letnich igrzysk

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował, że w letnich igrzyskach będzie mogło wystartować maksymalnie 10 500 zawodników. Program igrzysk, zgodnie z przyjętą Agendą 2020, będzie mógł obejmować więcej dyscyplin sportowych niż ma to miejsce obecnie. Dzięki temu do programu olimpijskiego będą mogły dołączyć nowe dyscypliny np. softball. Należy jednak zaznaczyć, że zwiększenie limitu dyscyplin będzie miało także inny aspekt – liczba konkurencji rozgrywanych podczas igrzysk letnich nie będzie mogła (w ujęciu globalnym) przekroczyć 310. Każdorazowo organizator igrzysk będzie mógł dodać nową konkurencję w miejsce innej.

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży będą odbywać się w latach nieparzystych. Po zawodach zaplanowanych na wrzesień 2018 w Buenos Aires nastąpi pięcioletnia przerwa i kolejna edycja imprezy dla najmłodszych sportowców odbędzie się w roku 2023. Analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku igrzysk zimowych – po zawodach w 2020 roku kolejna ich edycja odbędzie się nie w 2024, a w 2025 roku.  

Kosowo członkiem MKOl

Komitet Olimpijski Kosowa został przyjęty w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ten bałkański kraj, uznawany obecnie przez ponad 100 państw świata, ogłosił (jednostronnie) niepodległość w 2008 roku. Kosowo nie jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) ale posiada własną krajową federację lekkoatletyczną. W światowych strukturach sportowych Kosowo jest członkiem m.in. federacji judo. Dzięki dzisiejszej decyzji sportowcy z Kosowa będą mogli wystąpić w igrzyskach w Rio de Janeiro.

Kanał telewizyjny MKOl

Podjęto decyzję o utworzeniu specjalnego, ogólnoświatowego, kanału telewizyjnego, którego treści związane byłby z promowaniem idei olimpijskich. Wśród audycji nadawanych w stacji byłyby m.in. archiwalne relacje z igrzysk.

Maciej Jałoszyński

Powrót do listy

Więcej