20 lat temu, 10 grudnia 1994 roku, w mieście Alnwick w północnej Anglii rozegrano pierwszą edycję przełajowych mistrzostw Europy.
20 lat temu, 10 grudnia 1994 roku, w mieście Alnwick w północnej Anglii rozegrano pierwszą edycję przełajowych mistrzostw Europy.
Idea rozgrywania mistrzostw w grudniu była bardzo krytykowana. Ostatecznie po dogłębnych analizach wynikowych zdecydowano, że termin ten nie będzie źle wpływał na biegaczy i ich formę. Jak się okazało potwierdzeniem tych ustaleń była postawa europejskich biegaczy na rozgrywanych na początku 1995 roku mistrzostwach świata w biegach przełajowych – mistrz z Anlwick Paulo Guerra zajął w Durbanie wysokie szóste miejsce, a brązowa medalistka mistrzostw Europy Irlandka Catherina McKiernan została wicemistrzynią świata.
W pierwszej edycji zawodów wystartowali jedynie seniorzy. Na starcie pojawiło się 80 mężczyzn i 60 kobiet. Areną mistrzostw były malownicze tereny wokół Zamku Alnwick, który dziś może być kojarzony nie z biegami przełajowymi, a ekranizacjami przygód Harrego Pottera czy Robin Hooda.
Pierwszą mistrzynią Europy została Portugalka Fernanda Ribieiro, która po pasjonującej walce na ostatnich metrach pokonała Hiszpankę Julie Vaquero zaledwie o sekundę. Brązowy medal zdobyła wspominana już Catherina McKiernan. W gronie mężczyzn najlepszy okazał się Portugalczyk Paulo Guerra, który wygrał ze swoim rodakiem Domingosem Castro i Hiszpanem Antonio Serrano (srebrnego i brązowego medalistę na mecie dzieliły zaledwie 4 sekundy).
W klasyfikacjach drużynowych złote medale wywalczyły Rumunki, które w owych czasach odnosiły dużo sukcesów w biegach przełajowych i ulicznych, oraz Portugalczycy.
Program mistrzostw był stopniowo rozszerzany – w 1997 dodano biegi juniorów, a w 2006 biegi młodzieżowców.
Polska uczestniczy w mistrzostwach od ich drugiej edycji, która odbyła się także w Alnwick w grudniu 1995 roku. W zawodach wystartowało wówczas sześciu polskich biegaczy – najlepiej z nich spisał się Dariusz Kruczkowski, który zajął 45. lokatę. Na dalszych miejscach finiszowali Artur Błasiński (57.), Rafał Wójcik (62.), Adam Dobrzyński (75.), Wiesław Figurski (84.) oraz Piotr Gładki (98.). W klasyfikacji drużynowej Polacy zajęli 15. miejsce wśród 21 zespołów.
Pierwszy medal dla Polski zdobyła podczas czempionatu w 2001 roku w Thun, w Szwajcarii, Justyna Bąk, która zajęła trzecie miejsce w biegu seniorów. Nasza biegaczka do złotej medalistki Francuzki Yamna Belkacem straciła na mecie zaledwie 3 sekundy. Do 2013 roku Polacy zdobyli w sumie 11 medali przełajowych mistrzostw Europy.
Najbliższa edycja przełajowych mistrzostw Europy odbędzie się już w niedzielę 14 grudnia w Samokowie, w Bułgarii. Za rok najlepsi crossowcy z naszego kontynentu spotkają się we Francji – zawody mają wspólnie zorganizować położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego Toulon i Hyères.
Maciej Jałoszyński