Menu
1 / 0
Aktualności /

Hity Memoriału Janusza Kusocińskiego (2) – rzut młotem mężczyzn

Jednym z hitów tegorocznego Memoriału Janusza Kusocińskiego powinien być konkurs rzutu młotem mężczyzn. Spośród 13 zawodników znajdujących się na liście zgłoszeń, jedynie dwóch nie legitymuje się rekordami życiowymi powyżej 80 metrów.

Jednym z hitów tegorocznego Memoriału Janusza Kusocińskiego powinien być konkurs rzutu młotem mężczyzn. Spośród 13 zawodników znajdujących się na liście zgłoszeń, jedynie dwóch nie legitymuje się rekordami życiowymi powyżej 80 metrów.

Wśród uczestników jest czterech z pięciu młociarzy, którzy przekroczyli tę granicę podczas Dolcan Cup w Bydgoszczy w ubiegłym tygodniu.

Do faworytów konkursu z pewnością będzie należał Iwan Tichon. Zawodnik z Białorusi to zwycięzca dwóch ostatnich edycji mistrzostw świata, a także ubiegłoroczny mistrz Europy. Ma również w dorobku olimpijskie srebro z 2004 r. Jest autorem drugiego najdłuższego rzutu w historii - 86.73, zaledwie o 1cm krótszego od rekordu świata Jurija Siedycha. W tym sezonie już trzykrotnie posyłał młot poza granicę 81 metrów, a wynik 81.18 daje mu obecnie trzecie miejsce na tegorocznej liście światowej.

Medalowe sukcesy na imprezach najwyższej rangi ma również na koncie drugi ze zgłoszonych zawodników białoruskich, Wadim Diewiatowskij. Zawodnik ten to aktualny wicemistrz świata oraz brązowy medalista ostatnich mistrzostw Europy, a także czwarty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach. Rekord życiowy 84.90 daje mu czwarte miejsce na liście wszechczasów. W tym sezonie przekroczył już 80 metrów zajmując piąte miejsce w bydgoskim konkursie rzutem na odległość 80.45.

Adrian Annus to kolejny utytułowany uczestnik warszawskiego konkursu. Dla węgierskiego młociarza najszczęśliwszy był sezon 2002, w którym wywalczył tytuł mistrza Europy oraz zwyciężył w Pucharze Świata. Rok później został w Paryżu wicemistrzem świata. Jest także rekordzistą kraju z wynikiem 84.19.

Mniej sukcesów ma na koncie rodak Annusa, Krisztian Pars. Ten 25-letni zawodnik robi jednak systematyczne postępy i obecnie należy do ścisłej czołówki światowej. Po zdobyciu mistrzostwa Europy w kategorii juniorów w 2001 i młodzieżowej w 2003 r., już w 2004 r. zajął piąte miejsce podczas Igrzysk Olimpijskich. W ubiegłym roku ustanowił rekord życiowy wynikiem 82.45, a w bieżącym sezonie legitymuje się już wynikiem 81.40, uzyskanym w Bydgoszczy, gdzie zajął drugie miejsce.

Od wielu lat w czołówce światowej utrzymuje się Andrij Skwaruk z Ukrainy. Ten 40-letni już zawodnik aż 11 sezonów kończył z najlepszymi wynikami powyżej 80 metrów. W 1997 i 1999 r. wywalczył tytuły wicemistrza świata, zajął także czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w 1996 r.

Kolejnym z uczestników bydgoskiego konkursu, który pojawi się także na Memoriale, jest Libor Charfreitag ze Słowacji. Na Dolcan Cup zawodnik ten zajął trzecie miejsce z wynikiem 80.87, a jego rekord życiowy sprzed czterech lat to 81.81. Słowak jest finalistą olimpijskim z Aten (7. miejsce), a także finalistą mistrzostw świata i Europy.

Na niewiele tylko niższym poziomie rzuca drugi ze Słowaków, Miloslav Konopka. Miotacz ten był również finalistą mistrzostw Europy i świata, a jego rekord życiowy to 81.33, uzyskane w 2004 r. W br. legitymuje się rzutem na odległość 79.63, uzyskanym przed kilkoma dniami w Bydgoszczy.  Stawkę zagranicznych zawodników w konkursie uzupełnią: trzeci z Białorusinów Waleri Swiatocha i Andras Haklits z Chorwacji, mający także na koncie rzuty ponad osiemdziesięciometrowe oraz Jens Rautenkranz z Niemiec.

Przeciw tej doborowej stawce stanie ubiegłoroczny zwycięzca memoriałowych zmagań, jeden z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów ostatnich lat, Szymon Ziółkowski. Zawodnik AZS Poznań to mistrz olimpijski z 2000 i mistrz świata z 2001 r. Po trzech słabszych sezonach mile zaskoczył zdobywając kolejny, brązowy medal mistrzostw świata przed dwoma laty i regularnie posyłając młot poza granicę 80 metrów w 2006 r. Sztuka ta udała mu się już także w tym roku - w Bydgoszczy zajął czwarte miejsce wynikiem 80.70. Ziółkowski jest także rekordzistą Polski z wynikiem 83.38, uzyskanym podczas zwycięskiego dla niego finału mistrzostw świata oraz rekordzistą Memoriału z ubiegłorocznym wynikiem 81.52

Drugim ze startujących Polaków jest Maciej Pałyszko, były mistrz świata i Europy juniorów oraz finalista mistrzostw świata w 2001 r., legitymujący się bardzo dobrym rekordem życiowym 80.89 (drugi na polskiej liście wszechczasów). Ostatnim ze zgłoszonych naszych młociarzy jest Marcin Fernówka z AZS-AWF Wrocław, brązowy medalista ostatnich mistrzostw kraju.

Przypomnijmy kolejność w trzech tegorocznych mityngach, z udziałem naszych gości

Halle Bydgoszcz Praga
Pars 2 2 2
Charfreitag 1 3 4
Tichon 3
Ziółkowski 4 4
Dewiatowskij 5 5
Konopka 6 7
Swiatocha 7 8
Fernówka 9

[Paweł Jackowski]

Powrót do listy

Więcej